Od 2016 r. obowiązuje wyłącznie nowy wzór bilansu
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2016 r. Czy do tego sprawozdania należy stosować nowy jego wzór (w tym bilansu) określony w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości, czy można jeszcze stosować wzór sprzed nowelizacji tej ustawy z 2015 r.?
Sprawozdania finansowe za 2016 r. - w tym bilans na dzień 31 grudnia 2016 r. - muszą być sporządzone według nowych wzorów sprawozdań określonych w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości, wprowadzonych nowelizacją z 2015 r.
Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. (Dz. U. poz. 1333) nowelizująca ustawę o rachunkowości, obok pojęcia jednostek małych, wprowadziła również zmiany dotyczące innych podmiotów stosujących ustawę o rachunkowości, w tym m.in. zmiany mające wpływ na sprawozdawczość jednostek. Wraz z nowym załącznikiem nr 5 (przewidzianym dla jednostek małych) wprowadzono nowe brzmienie załącznika nr 1. Przyjęte zmiany:
1) mogły być na zasadzie dobrowolności stosowane już do sprawozdań finansowych za 2015 r.,
2) obowiązują do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2016 r. (tj. za rok obrotowy 2016).
Rok 2015 był zatem rokiem przejściowym, w którym jednostki stosujące załącznik nr 1 miały prawo wyboru pomiędzy stosowaniem m.in. nowych wzorów sprawozdań a stosowaniem starych wzorów. Obecnie, tj. w odniesieniu do sprawozdań sporządzanych za 2016 r., nie istnieje możliwość wyboru - obowiązują wyłącznie sprawozdania finansowe określone w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości wprowadzone w 2015 r.
W bilansie dokonano zmian m.in. sposobu prezentacji wybranych pozycji, biorąc pod uwagę:
a) powiązania kapitałowe - w aktywach w pozycjach dotyczących należności długo- i krótkoterminowych, inwestycji długoterminowych, a także w pasywach w pozycjach dotyczących zobowiązań długo- i krótkoterminowych dopisano nową grupę podmiotów, a mianowicie pozostałe jednostki, w których jednostka sporządzająca sprawozdanie finansowe posiada zaangażowanie w kapitale (dotychczas były tylko jednostki powiązane i pozostałe),
b) zasady wykazywania udziałów (akcji) własnych - po nowelizacji udziały (akcje) własne nie są prezentowane jak do tej pory w pasywach ze znakiem ujemnym jako składowa kapitałów (funduszy) własnych, lecz w aktywach w nowym odrębnym wierszu D. "Udziały (akcje) własne" jako wartość dodatnia,
c) charakter należnych wpłat na kapitał podstawowy - podobnie jak udziały (akcje) własne, należne wpłaty na kapitał podstawowy po nowelizacji nie są prezentowane w pasywach ze znakiem ujemnym jako składowa kapitałów (funduszy) własnych, tylko w dodatkowym wierszu aktywów C. "Należne wpłaty na kapitał (fundusz) podstawowy" jako wielkość dodatnia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.bilans.gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|