Kto podpisuje sprawozdanie finansowe?
Sporządzamy po raz pierwszy roczne sprawozdanie finansowe. Kto powinien podpisać sprawozdanie finansowe za 2016 r., w tym bilans, jeśli w listopadzie 2016 r. zmienił się główny księgowy?
Obowiązek podpisania rocznego sprawozdania finansowego uregulowany został w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Przepis ten stanowi, że sprawozdanie finansowe podpisuje, podając zarazem datę podpisu:
- osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i
- kierownik jednostki; gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy roczne sprawozdanie finansowe podpisują wszyscy członkowie tego organu.
Osobą, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, jest zazwyczaj główny księgowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jednostka może zlecić prowadzenie ksiąg rachunkowych i opracowywanie sprawozdań finansowych również biuru rachunkowemu. W takim przypadku sprawozdanie to podpisuje osoba, która jest uprawniona do reprezentowania biura. Podpis składa w miejscu przeznaczonym dla osoby prowadzącej księgi rachunkowe.
Jeśli dany podmiot sporządza roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej, to podpis na nim składa kierownik jednostki dominującej oraz inne osoby odpowiedzialne za przygotowanie tego sprawozdania (art. 63c ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Osoby, które są zobowiązane do podpisania rocznego sprawozdania finansowego, mogą odmówić złożenia podpisu. Wymagane jest wówczas, zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, pisemne uzasadnienie takiej decyzji, które podlega załączeniu do sprawozdania finansowego. Może to skutkować zwolnieniem ich z odpowiedzialności za poprawność danych zawartych w przygotowanym sprawozdaniu.
Z prawa odmowy złożenia podpisu na sprawozdaniu korzysta się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przykładowo gdy główny księgowy przejął obowiązki prowadzenia ksiąg rachunkowych w trakcie roku obrotowego lub po jego zakończeniu, np. w styczniu czy lutym 2017 r., i będzie on zobowiązany do opracowania sprawozdania finansowego za 2016 r., to ma on prawo odmówić złożenia podpisu na tym sprawozdaniu. Musi tego dokonać w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem, iż nie ma pewności co do rzetelności ksiąg rachunkowych za 2016 r.
Jeśli jednak taka osoba przejęła obowiązki prowadzenia rachunkowości w trakcie 2016 r. i miała czas na sprawdzenie prawidłowości i rzetelności ksiąg rachunkowych oraz wyeliminowanie skutków ewentualnych błędów i nieprawidłowości (w formie zapisów korygujących), to odmowa podpisu nie powinna mieć miejsca.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.bilans.gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|