Ujęcie w bilansie rezerwy na odprawy emerytalne
W naszej jednostce na koniec 2016 r. będziemy po raz pierwszy tworzyć rezerwę na odprawy emerytalne. W jaki sposób powinniśmy ją zaksięgować, jeśli koszty ujmujemy w zespole 4 i 5? W której pozycji bilansu sporządzanego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości należy ją zaprezentować?
Do świadczeń pracowniczych, na które najczęściej dokonuje się rezerw, można zaliczyć m.in. odprawy emerytalne i rentowe oraz nagrody jubileuszowe. Rezerwy na przewidywane zobowiązania wobec pracowników wskazane jest utworzyć wówczas, gdy:
a) jednostka jest zobowiązana do ich wypłaty na podstawie przepisów prawa, układu pracy lub umów o pracę,
b) kwoty tych świadczeń są istotne, a ich nieujęcie w sprawozdaniu finansowym mogłoby zniekształcić obraz sytuacji majątkowej, finansowej oraz wynik finansowy.
W księgach rachunkowych rezerwę na świadczenia pracownicze w części dotyczącej bieżącego okresu sprawozdawczego, gdy jednostka ujmuje koszty jednocześnie w zespole 4 i 5, można ująć zapisem:
- Wn konto zespołu 5,
- Ma konto 64-1 "Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów".
Jeśli jednostka tworzy rezerwy na świadczenia pracownicze po raz pierwszy, to gdy kwota rezerwy dotycząca lat ubiegłych jest znacząca i w związku z tym nie można uznać sprawozdań finansowych za lata ubiegłe za prawidłowe, wówczas kwotę tej rezerwy odnosi się na zyski (straty) z lat ubiegłych. Wynika to z art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Kwotę rezerwy dotyczącą lat ubiegłych księguje się wówczas na koncie 82 "Rozliczenie wyniku finansowego".
Wartość rezerwy na świadczenia emerytalne ujmuje się w bilansie sporządzanym na dzień 31 grudnia 2016 r. według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości w pasywach w pozycji B.I.2 "Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne". Należy ją zaprezentować w podziale na część długoterminową (o przewidywanym terminie wykorzystania w 2018 r. i latach następnych) i krótkoterminową (podlegającą wykorzystaniu w 2017 r.).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania W bilansie sporządzanym na dzień 31 grudnia 2016 r. zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości rezerwa na świadczenia emerytalne w kwocie 35.000 zł zostanie ujęta w pasywach w pozycji B.I.2 "Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.bilans.gofin.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|