Zapisy w księdze po zakończeniu miesiąca
Prowadzę księgę podatkową. Jakich zapisów należy dokonać na koniec miesiąca w celu ustalenia dochodu i obliczenia zaliczki za dany miesiąc?
Dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Tak stanowi art. 44 ust. 2 ustawy o pdof. Zatem, aby ustalić zaliczkę na podatek dochodowy, podatnik prowadzący księgę podatkową powinien przede wszystkim obliczyć:
- sumę przychodów osiągniętych od początku roku podatkowego do końca miesiąca, za który następuje rozliczenie i
- sumę kosztów uzyskania przychodów poniesionych od początku roku podatkowego do końca rozliczanego miesiąca.
Jak wynika z pkt 19 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, po zakończeniu miesiąca wpisy dokonane w danym miesiącu należy podkreślić, a dane z kolumn 7-14 zsumować. Wynikłe z podsumowania kwoty trzeba podkreślić. Podatnik może pod podsumowaniem danego miesiąca wpisać w poszczególnych kolumnach sumy od początku roku do miesiąca poprzedzającego dany miesiąc i w kolejnej pozycji wpisać w poszczególnych kolumnach sumę od początku roku.
Warto zauważyć, że jeśli podatnik podsumowuje kolumny przychodów i kosztów za dany miesiąc i dodaje sumy przychodów i kosztów ustalone od początku roku do miesiąca poprzedzającego dany miesiąc, wówczas otrzymuje narastające sumy przychodów i kosztów. Natomiast jeżeli podsumowuje tylko zapisy w księdze dokonane w danym miesiącu - aby ustalić dochód za dany miesiąc, musi dodać kwoty przychodów i kosztów wynikające z podsumowania kolumn od początku roku do tego miesiąca.
Po odjęciu od sumy przychodów podatkowych sumy kosztów uzyskania przychodów uzyskuje się dochód (gdy wynik jest dodatni) lub stratę (gdy wynik jest ujemny). Dochód stanowi podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, z uwzględnieniem zasad opodatkowania wybranych przez podatnika (według skali podatkowej lub podatkiem liniowym). Strata podatkowa oznacza brak konieczności płacenia podatku dochodowego.
W przypadku prowadzenia księgi podatkowej w wersji papierowej obliczenie dochodu i zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc można wpisać do księgi pod podsumowaniem miesiąca na oddzielnej stronie. Przepisy rozporządzenia nie zawierają regulacji w tej sprawie, ale też nie zabraniają tego. Z kolei jeśli podatnik prowadzi księgę w odpowiednim programie komputerowym, najczęściej zawiera on moduł przeznaczony do takich ustaleń.
Trzeba podkreślić, że podatek dochodowy nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 12 ustawy o pdof. Stąd podatku dochodowego, w tym zaliczek na podatek dochodowy, nie ujmuje się w księdze podatkowej jako koszt.
Warto też dodać, że w sytuacji gdyby podatnik na koniec miesiąca sporządził dobrowolnie remanent lub naczelnik urzędu skarbowego zarządził jego sporządzenie, dochód należałoby ustalić zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o pdof, tj. przy uwzględnieniu różnicy stanów remanentów: początkowego i końcowego. Sposób wyliczenia tego dochodu określają pkt 22-24 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia. Wskazuje się w nich także, że wyliczenie to powinno zostać wpisane do księgi podatkowej na oddzielnej stronie (jest to możliwe w przypadku prowadzenia księgi w formie papierowej).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|