Podstawowe informacje o spisie z natury
Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów:
- na dzień 1 stycznia,
- na koniec każdego roku podatkowego,
- na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
- w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym,
- w przypadku zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników,
- na dzień likwidacji działalności.
Stanowi o tym § 27 ust. 1 rozporządzenia. Obowiązek sporządzenia spisu z natury na dzień 1 stycznia roku podatkowego nie dotyczy podatników, którzy sporządzili spis z natury na koniec poprzedniego roku podatkowego. W tym przypadku zamiast spisu z natury na dzień 1 stycznia roku podatkowego do księgi wpisuje się spis z natury sporządzony na dzień 31 grudnia poprzedniego roku podatkowego (§ 27 ust. 1a rozporządzenia).
Spis z natury można też sporządzać za okresy miesięczne. Jak stanowi § 27 ust. 2 rozporządzenia, spis z natury podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego. Przy czym o zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej 7 dni przed datą sporządzenia tego spisu (§ 28 ust. 4 rozporządzenia). Zatem o spisach sporządzanych w związku z utratą w ciągu roku podatkowego prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym, zmianą wspólnika, zmianą proporcji udziałów wspólników, likwidacją działalności, a także o dobrowolnie sporządzanych spisach za okresy miesięczne należy powiadomić urząd skarbowy.
Dane, które powinien zawierać spis, oraz szczegółowe zasady wyceny składników majątku w spisie zawierają § 28 i 29 rozporządzenia. Spis z natury powinien być wpisany do księgi według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników będzie przechowywane łącznie z księgą (§ 29 ust. 5 rozporządzenia). Spisu z natury nie przekazuje się do urzędu skarbowego.
Wartość spisu w księdze podatkowej przyjęło się wpisywać w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości materiałów czy towarów zakupionych przed rozpoczęciem działalności i ujętych w spisie z natury. Remanent będzie miał wpływ na koszty przy obliczaniu dochodu z działalności na zasadach określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o pdof (poprzez uwzględnienie różnicy stanów remanentów: początkowego i końcowego). Po wpisaniu wartości spisu z natury do kolumny 10 księgi najlepiej będzie podkreślić tę pozycję - pozwoli to uniknąć błędu przy sumowaniu kosztów. Nie ma przeszkód, by spis z natury został wpisany do innej kolumny, np. 15.
Może się zdarzyć, że na dzień spisu z natury podatnik nie będzie posiadał składników majątku, które podlegałyby ujęciu w spisie. Jednak nie zwalnia to podatnika z obowiązku przeprowadzenia spisu. W takim przypadku w księdze wpisuje się spis z natury o wartości 0 zł.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|