Wycena zobowiązań z tytułu kredytów
W naszych księgach rachunkowych figurują zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych. W jaki sposób powinniśmy wycenić te zobowiązania na potrzeby bilansu, który będziemy sporządzać na dzień 31 grudnia 2016 r.?
Zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów wycenia się na dzień bilansowy w kwocie wymagającej zapłaty (art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości). Oznacza to, że na koniec roku do wartości zobowiązania z tytułu kredytu dolicza się odsetki - i to zarówno te, które na dzień bilansowy są wymagalne przez bank, jak i te, które wymagalne jeszcze nie są, ale dotyczą danego roku obrotowego.
Naliczone na dzień bilansowy odsetki można ujmować na koncie 13-4 "Kredyty bankowe" albo 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe" zapisem:
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe" lub konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe".
To jednostka dokonuje wyboru, na którym z tych kont będzie ewidencjonowała odsetki od kredytów ustalone na koniec roku. Warto podkreślić, że jednostki częściej wybierają ewidencję naliczonych we własnym zakresie odsetek, których termin płatności przypada na rok następny, na koncie 65, gdyż ułatwia to uzgodnienie z bankiem na dzień bilansowy salda konta 13-4. Należy jednak pamiętać, że bez względu na sposób ewidencji księgowej naliczonych odsetek, w bilansie wykazuje się ich kwotę wspólnie z kredytem.
Zaciągnięte przez jednostkę kredyty prezentuje się w bilansie w zależności od terminu ich zapłaty jako zobowiązania krótkoterminowe lub długoterminowe. Do zobowiązań długoterminowych zalicza się tę część kredytu, która według umowy, bez względu na cel zaciągniętego kredytu oraz walutę, wymaga spłaty w roku i w latach dalszych niż rok następujący po dniu bilansowym. Do zobowiązań krótkoterminowych zalicza się tę część kredytu, która wymaga spłaty w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Jeśli zatem dzień bilansowy przypada w jednostce na 31 grudnia 2016 r., to do kredytu długoterminowego należy zaliczyć jego raty przypadające do spłaty w 2018 r. i latach następnych, a do krótkoterminowych zobowiązań należy zaliczyć tę część kredytu, która wymaga spłaty do dnia 31 grudnia 2017 r.
Gdy jednostka przygotowuje bilans według wzoru zawartego w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości, to wartość kredytu zaprezentuje w następujących pozycjach pasywów:
a) część długoterminową - w pozycji B.II.3 lit. a) "Zobowiązania długoterminowe wobec pozostałych jednostek - kredyty i pożyczki",
b) część krótkoterminową - w pozycji B.III.3 lit. a) "Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek - kredyty i pożyczki".
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047)
Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888)
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|