Nadwyżka VAT naliczonego w bilansie dla jednostek małych
Na dzień bilansowy na koncie rozrachunków z urzędem skarbowym z tytułu VAT widnieje saldo Wn oznaczające nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym, która podlegać będzie zwrotowi na nasz rachunek bankowy. Bilans sporządzamy zgodnie z załącznikiem nr 5 do ustawy o rachunkowości dla jednostek małych. W aktywach tego bilansu w należnościach krótkoterminowych wyodrębniona jest tylko pozycja należności z tytułu dostaw i usług. Czy w tej pozycji można wykazać nadwyżkę VAT, skoro nie ma wyodrębnionej pozycji należności z tytułu podatków?
Saldo Wn konta rozrachunków z urzędem skarbowym z tytułu VAT, oznaczające nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym, która podlegać będzie zwrotowi, wskazane jest zaprezentować w bilansie sporządzanym zgodnie z załącznikiem nr 5 do ustawy o rachunkowości dla jednostek małych w pozycji B.II. "Należności krótkoterminowe" - bez wyszczególniania w wierszach do tej pozycji. Według załącznika nr 5, należności krótkoterminowe wykazuje się w aktywach w łącznej kwocie w pozycji B.II, wyodrębniając dodatkowo w pozycji B.II lit. a) jedynie kwotę należności z tytułu dostaw i usług (z dalszym podziałem na te do 12 miesięcy i powyżej 12 miesięcy).
Nadwyżka VAT naliczonego nad należnym do zwrotu w następnych okresach jest generalnie należnością krótkoterminową z tytułu podatków, a nie z tytułu dostaw i usług i dlatego nie powinna być wykazywana w wierszu przeznaczonym do prezentacji należności krótkoterminowych z tego tytułu.
Przykład
W jednostce, w której organ zatwierdzający podjął decyzję o sporządzeniu sprawozdania finansowego w formie uproszczonej dla jednostek małych, na koniec roku obrotowego salda wybranych kont rozrachunkowych przedstawiały się następująco:
Saldo Wn konta 22-0 oznacza nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym, która podlegać będzie zwrotowi w następnym okresie. Na saldo Wn konta 24 składa się należność z tytułu sprzedaży środka trwałego. Na należności z tytułu dostaw i usług w wysokości: 21.370 zł składają się należności o okresie spłaty do 12 miesięcy (18.070 zł) i o okresie spłaty powyżej 12 miesięcy (3.300 zł). W aktywach bilansu - sporządzanego według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości - jednostka powinna wykazać:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|