Skutki zawarcia układu ratalnego z ZUS
W której pozycji bilansu wykazać rozłożone na raty zobowiązanie wobec ZUS (układ ratalny) z okresem spłaty w przyszłym roku bilansowym? Czy część przypadająca do spłaty w kolejnym roku powinna być wykazywana jako zobowiązanie długoterminowe?
W świetle postanowień art. 29 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.), ZUS może na wniosek dłużnika rozłożyć należności z tytułu składek na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Rozłożenie zaległości z tytułu składek na raty następuje w formie umowy, zwanej układem ratalnym, określającej szczegółowo warunki oraz harmonogram spłat zaległości.
Rozłożone na raty zobowiązanie wobec ZUS (w wielkości wynikającej z salda Ma konta 22) prezentuje się w pasywach bilansu z podziałem na długoterminowe i krótkoterminowe. Przy czym jako zobowiązanie krótkoterminowe powinna zostać wykazana część tego zobowiązania przypadająca do spłaty w roku następującym po dniu bilansowym, a jako zobowiązanie długoterminowe - część przypadająca do spłaty w latach następnych. |
W przypadku bilansu sporządzanego zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości (dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji) zobowiązanie powstałe w związku z zawarciem układu ratalnego prezentuje się w pasywach odpowiednio w pozycjach B.II.3 lit. e) "Zobowiązania długoterminowe wobec pozostałych jednostek - inne" oraz B.III.3 lit. g) "Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych tytułów publicznoprawnych". Natomiast w przypadku sporządzania bilansu zgodnie z załącznikiem nr 5 (dla jednostek małych) zobowiązanie to wykazuje się w pasywach w pozycjach B.II. "Zobowiązania długoterminowe" i B.III. "Zobowiązania krótkoterminowe". Jeśli bilans sporządzany jest według załącznika nr 4 (dla jednostek mikro), to zobowiązanie wobec ZUS prezentuje się w pasywach w pozycji B. "Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania" - bez wyszczególniania jaka jego część ma charakter długoterminowy, a jaka krótkoterminowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|