Wycena aktywów przy braku kontynuacji działalności
Spółka z o.o. w 2017 r. zostanie postawiona w stan likwidacji. Jak zaktualizować aktywa i pasywa oraz ująć odpisy aktualizujące na koniec 2016 r.?
Jeżeli założenie kontynuacji działalności nie jest zasadne, to wycena aktywów jednostki nie jest przeprowadzana na podstawie zasad ogólnych, lecz zgodnie ze szczególnymi uregulowaniami wynikającymi z art. 29 ustawy o rachunkowości. W takim przypadku wycena aktywów jednostki, która została postawiona w stan likwidacji, następuje po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia albo kosztów wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Wycena majątku w cenach sprzedaży netto następuje w szczególności:
- w przeddzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości,
- na koniec roku obrotowego, jeżeli na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy jednostka nie będzie kontynuowała działalności,
- na koniec roku obrotowego przypadającego w czasie trwania postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,
- w przeddzień przekazania, podziału lub sprzedaży jednostki, jeżeli odpowiednia umowa nie przewiduje przyjęcia za podstawę rozliczeń wartości majątku ustalonej przy założeniu, że działalność gospodarcza będzie przez jednostkę kontynuowana.
Wynika to z art. 29 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości.
Różnica, która powstanie w wyniku wyceny majątku likwidowanej jednostki po cenach sprzedaży netto, wpływa na kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny (art. 29 ust. 2a ustawy). W księgach rachunkowych różnicę tę można ująć zapisem:
- Wn konto 81-3 "Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny",
- Ma różne konta zespołu 0, 1, 2, 3, 5, 6.
Jeśli jednostka posiada np. środki trwałe, wówczas ich wyceny dokonuje w cenach możliwych do uzyskania na dzień ich sprzedaży z uwzględnieniem odpisów aktualizujących ich wartość. Księgowe ujęcie tej operacji może przebiegać w następujący sposób:
- Wn konto 81-3 "Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny",
- Ma konto 07-3 "Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych".
Również składniki rzeczowych aktywów obrotowych, np. towarów, materiałów, wyrobów gotowych, należy wycenić w cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania z uwzględnieniem ewentualnego odpisu aktualizującego wartość. Odpis taki dla składników zapasów można ująć księgowaniem:
- Wn konto 81-3 "Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny",
- Ma konto 34 "Odchylenia z tytułu aktualizacji wartości towarów i materiałów", konto 62
"Odchylenia z tytułu aktualizacji wartości produktów".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|