Wartość towarów otrzymanych w formie darowizny nie może być kosztem podatkowym
Przy ustalaniu dochodu z działalności gospodarczej w kosztach uzyskania przychodów nie można uwzględniać wartości towarów otrzymanych w formie darowizny. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 kwietnia 2016 r., nr IBPB-1-1/4511-125/16/ZK).
Podatnik otrzymał w darowiźnie działkę, którą następnie wniósł do prowadzonej działalności gospodarczej (deweloperskiej). Następnie dokonał jej podziału i przeznaczył pod budowę budynków mieszkalnych. Działki te zostaną sprzedane wraz z wybudowanymi budynkami mieszkalnymi. Wprowadzone do działalności działki podatnik wycenił według cen rynkowych z dnia wprowadzenia, przyjmując za podstawę przepis art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF i zaliczył do towarów handlowych. Podatnik był zdania, że postąpił prawidłowo i że tak ustalona wartość działek będzie u niego, z chwilą sprzedaży wybudowanych budynków, kosztem uzyskania przychodów, gdyż niewątpliwie przyczyni się do powstania przychodów. Wystąpił do organu podatkowego o potwierdzenie swego stanowiska, który uznał takie podejście za nieprawidłowe.
Organ podatkowy przypomniał, że przepis, na który powołuje się podatnik, dotyczy środków trwałych, a nie towarów. Natomiast obowiązek ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wprowadzonych do działalności gospodarczej towarów handlowych w odpowiedniej wartości nie oznacza, że będą one kosztem uzyskania przychodów. Skoro działka była otrzymana w darowiźnie (nieodpłatnie), to oznacza, że nie jest spełniony podstawowy warunek wskazany w art. 22 ww. ustawy - czyli poniesienie wydatku. Organ podatkowy uznał, że do kosztów podatkowych podatnik może natomiast zaliczyć udokumentowane wydatki poniesione na podział działki.
Od redakcji:
Niestety, organy podatkowe od lat konsekwentnie odmawiają podatnikom prawa do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości towarów, materiałów, wyposażenia, otrzymanych nieodpłatnie, w formie darowizny (por. np. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 marca 2015 r., nr IPTPB1/415-702/14-4/ASZ i z 7 sierpnia 2014 r., nr IPTPB1/415-306/14-2/KSU). Stanowisko to potwierdzają także sądy administracyjne (patrz np. wyrok WSA w Gdańsku z 28 kwietnia 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 124/11 czy wyrok WSA w Lublinie z 9 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Lu 387/09).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|