Ewidencja zakupu paliwa za granicą w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Wydatki na zakup paliwa poniesione za granicą należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie paragonu fiskalnego (odpowiednio uzupełnionego), a nie na podstawie dowodu wewnętrznego. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 grudnia 2014 r., nr IBPBI/1/415-982/14/AB)
Podatnik świadczył usługi budowlane. Do wykonywania usług (przewozu materiałów budowlanych) wykorzystywał samochody ciężarowe. Podatnik zamierzał świadczyć usługi w Niemczech. W związku z tym zakładał, że będzie kupował paliwo za granicą i takie zakupy będą dokumentowane paragonami fiskalnymi. Podatnik miał jednak wątpliwości, czy wydatki te będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie otrzymanych paragonów, a jeśli tak - czy mogą być ewidencjonowane na podstawie dowodów wewnętrznych, do których podpinany byłby paragon ze stacji paliw.
Organ podatkowy wyjaśnił, że generalnie kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów (o ile na podstawie przepisów ustawy o PDOF nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów). Związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Kosztami podatkowymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w tym celu.
Natomiast sposób dokumentowania wydatków i ich ujmowania w księdze przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie PKPiR. Zgodnie z § 14 ust. 5 ww. rozporządzenia, wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi. Paragon dokumentujący ww. zakup powinien być zaopatrzony w datę i stempel (oznaczenie) jednostki go wydającej i powinien określać ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu. Na odwrocie paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru. Na podstawie ww. regulacji organ podatkowy wyjaśnił, że paragon za zakup paliwa za granicą, odpowiednio uzupełniony, stanowi prawidłowe udokumentowanie ww. wydatków i stanowi podstawę ich ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Na tę okoliczność nie sporządza się dodatkowego dowodu wewnętrznego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|