Ujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów opłat bankowych
Czy opłaty bankowe (za prowadzenie rachunku, za wyciąg okresowy, itp.) można wpisać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie wyciągu bankowego? Pod jaką datą powinniśmy księgować te opłaty?
Stosownie do postanowień § 13 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie PKPiR, jednym z dokumentów, które stanowią podstawę do ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów poniesionych kosztów, są dowody opłat pocztowych i bankowych.
Oznacza to, że wyciąg bankowy, dokumentujący pobrane przez bank opłaty (za prowadzenie rachunku, za wyciąg okresowy, itp.), stanowi samodzielny dowód księgowy, pozwalający na wpisanie tych opłat w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Jeżeli przedsiębiorca prowadzi tę księgę metodą uproszczoną, to koszty opłat pobranych przez bank zawsze powinien ujmować w dacie wystawienia wyciągu bankowego. Wynika to z art. 22 ust. 4 w związku z art. 22 ust. 6b ustawy o PDOF.
Z kolei w przypadku, gdy przedsiębiorca stosuje metodę memoriałową, to opłaty bankowe (za prowadzenie rachunku, za wyciąg okresowy, itp.) powinien zaliczyć do kosztów pośrednich, które - co do zasady - ujmuje się w księdze podatkowej w dacie ich poniesienia, czyli w dacie wystawienia dowodu księgowego (w rozpatrywanej sytuacji wyciągu bankowego). Jednakże w sytuacji, gdy tego rodzaju opłaty (koszty pośrednie) dotyczą przełomu roku, to przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę metodą memoriałową powinien je ująć w grudniowych kosztach uzyskania przychodów (art. 22 ust. 5c w związku z art. 22 ust. 6b ustawy o PDOF).
Przykład
Pani Ewa rozlicza podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|