Zakup materiałów podstawowych i pomocniczych
Czy zużywane w myjni samochodowej płyny do czyszczenia, do mycia szyb, nabłyszczacze, środki do prania tapicerki i inne do pielęgnacji aut, należy wpisywać w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a ręczniki papierowe i różnego rodzaju ściereczki w kolumnie 13? Czy wydatki wpisane w kol. 10 muszą być objęte spisem z natury?
Z § 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie PKPiR wynika, że materiałami podstawowymi są te materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją wyrobu gotowego, a materiałami pomocniczymi są te, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości. Wyrobami gotowymi są m.in. wykonane usługi. Materiały podstawowe i pomocnicze należy ewidencjonować w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z kolei kolumna 13 "Pozostałe wydatki" przeznaczona jest do wpisywania pozostałych kosztów poza wymienionymi w kolumnach 10-12 (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PDOF).
Zatem, w przypadku usług świadczonych przez myjnię samochodową, środki bezpośrednio użyte do mycia i pielęgnacji samochodu i tapicerki (m.in. wymienione w pytaniu) stają się główną substancją wykonanej usługi lub oddają swoje właściwości tej usłudze mycia czy czyszczenia. Powinny zatem być ujęte w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Natomiast ręczniki papierowe i ściereczki, jako że nie przyczyniają się bezpośrednio do usługi mycia i czyszczenia, naszym zdaniem, powinny być ujęte w kolumnie 13.
Podobne wnioski można wysnuć z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 października 2012 r., nr ITPB1/415-870/12/HD, dotyczącej ujęcia w księdze materiałów zużytych w trakcie usługi fryzjerskiej. Czytamy w niej:
"(...) finalny efekt usługi fryzjerskiej lub kosmetycznej jest wyrobem gotowym, zaś materiały zużywane w toku świadczonych usług, które stają się główną substancją (budulcem, elementem) gotowego wyrobu (jak np. farby, lakiery do włosów, lakiery do paznokci, henna w proszku), bądź bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości (jak np. szampony, odżywki), zaliczane są odpowiednio do materiałów podstawowych i pomocniczych. (...)"
Organ podatkowy uznał zatem, że ww. materiały należy ujmować w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Ujęte w kolumnie 10 podatkowej księgi m.in. materiały podstawowe i pomocnicze podlegają ujęciu w spisie z natury, co wynika z § 27 rozporządzenia w sprawie PKPiR.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|