Ewidencja usług podwykonawców w podatkowej księdze
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą opracowuje projekty budowlane. Korzysta z usług podwykonawcy, posiadającego stosowne uprawnienia, polegające na autoryzacji tych projektów. Czy koszt tych usług powinien ująć w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czy w kolumnie 13?
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Wymienione w pytaniu wydatki na usługi autoryzacji projektu są bezpośrednio związane z przychodem - bez autoryzacji projekt nie byłby skończony, ani w ogóle możliwy do sprzedaży. Dlatego wydatki, o których mowa w pytaniu, są kosztem uzyskania przychodów, podlegającym wpisaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Koszty uzyskania przychodów wpisuje się w kolumnach 10-16 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie PKPiR.
Z objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia wynika, że:
- w kolumnie 10 - wpisuje się koszt zakupu towarów handlowych i materiałów według cen zakupu,
- w kolumnie 11 - ujmuje się koszty uboczne związane z zakupem (np. dotyczące transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze),
- w kolumnie 13 - ujmuje się pozostałe koszty (poza wymienionymi w kolumnach 10-12).
Z kolei na podstawie § 3 pkt 1 ww. rozporządzenia, przez towary należy rozumieć towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowe, braki i odpady oraz materiały przyjęte od zamawiających do przerobu lub obróbki, z tym że:
- materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu,
- materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości,
- wyrobami gotowymi są wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane,
- produkcją niezakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), to jest niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem.
Za koszt wytworzenia wyrobu gotowego uważa się wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z wykonywaniem usług.
W świetle powyższego, w kolumnie 10 podatkowej księgi podatnik powinien wpisywać wszelkie koszty bezpośrednie, jak i pośrednie, poniesione na wykonanie usługi (tu projektu) - także koszt autoryzacji wymienionej w pytaniu, bez której projekt nie byłby ukończony (usługa nie byłaby wykonana).
Potwierdzeniem powyższego może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 września 2014 r., nr IBPBI/1/415-1036/14/AP, dotycząca wpisywania do właściwych kolumn podatkowej księgi przychodów i rozchodów kosztów związanych z przystosowaniem nabytego budynku do sprzedaży. Wyjaśniono w niej m.in., że w kolumnie 10 należy wpisać wszystkie koszty związane z wytworzeniem wyrobu, a więc oprócz wydatków poniesionych na nabycie nieruchomości, także wydatki związane z jej przystosowaniem do użytkowania, tj. koszty usług obcych (przygotowanie projektów, prace remontowo-budowlane, zakup materiałów remontowych). Tylko wydatki niestanowiące elementu kosztu wytworzenia należy ująć w kolumnie 13 (do takich organ podatkowy zaliczył wydatki ogólne związane z utrzymaniem nieruchomości).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|