Materiały zużyte do wykonania usługi - ujęcie w PKPiR
Firma usługowo-handlowa świadczy usługi naprawy samochodów. Do wykonania usług zakupuje części samochodowe na podstawie faktur. Czy firma musi prowadzić magazyn? W której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów ujmować zakup tych części? Czy na fakturze należy wpisywać osobno wartość usługi naprawy i osobno wartość zużytych materiałów?
Żadne przepisy nie zobowiązują podatnika do prowadzenia magazynu i ewidencji magazynowej, zatem firma nie musi prowadzić magazynu. Zakup materiałów bezpośrednich i pomocniczych należy ewidencjonować w kolumnie 10 podatkowej księgi. Na fakturze nie należy wykazywać materiałów zużytych do wykonania usługi, jeśli ich wartość jest wkalkulowana w cenę usługi. |
Jak wynika z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037 ze zm.), dalej: rozporządzenie w sprawie PKPiR, zakup materiałów podstawowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Jeśli podatkową księgę prowadzi biuro rachunkowe, wówczas zapisy w księdze muszą być dokonywane na podstawie dowodów księgowych w porządku chronologicznym, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (§ 30 ust. 1 ww. rozporządzenia). Prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może według własnego uznania prowadzić magazyn i szczegółową ewidencję przychodów i rozchodów materiałów dla własnych potrzeb (np. kontroli gospodarki materiałami). Jednak nie ma takiego obowiązku. Natomiast ma obowiązek ujmować zakup materiałów w księdze niezwłocznie po ich otrzymaniu.
W przypadku świadczenia usług, za koszt ich wytworzenia uważa się wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z ich wykonywaniem, z wyłączeniem kosztów sprzedaży usług, co wynika z § 3 pkt 4 rozporządzenia w sprawie PKPiR.
Koszt wytworzenia obejmuje zatem także zakupione materiały niezbędne do wykonania usługi.
Zgodnie z § 3 pkt 1 lit. b) ww. rozporządzenia, materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone. Z kolei materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości (§ 3 pkt 1 lit. c) ww. rozporządzenia).
WAŻNE:
Zakup materiałów podstawowych i pomocniczych ujmuje się w podatkowej księdze w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu". Koszty uboczne związane z tym zakupem (np. koszty transportu) ujmuje się natomiast w kolumnie 11 podatkowej księgi.
Zatem części samochodowe niezbędne do wykonania usługi naprawy samochodu podatnik powinien ujmować w kolumnie 10 podatkowej księgi.
Wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatki dochodowe |
Jedynie materiały niestanowiące materiałów podstawowych ani pomocniczych ujmuje się w podatkowej księdze w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Do takich mogą być zaliczone np. rękawice robocze, środki czystości i inne, niemieszczące się w ww. definicji materiałów podstawowych i pomocniczych. Materiały ujęte w kolumnie 10 podatkowej księgi, które nie zostały zużyte do wykonania usługi, podlegają ujęciu w spisie z natury. Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 2 ustawy o PDOF, u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów, dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego m.in. materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|