Częstotliwość sporządzenia zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej i zestawienia sald kont ksiąg pomocniczych
Zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych jest elementem ksiąg rachunkowych (zob. art. 13 ust. 1 ustawy o rachunkowości).
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego, nie rzadziej niż na koniec miesiąca, na podstawie zapisów na kontach księgi głównej sporządza się zestawienie obrotów i sald. Natomiast zestawienie sald wszystkich kont ksiąg pomocniczych sporządza się co najmniej na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, a zestawienia sald inwentaryzowanej grupy składników aktywów - na dzień inwentaryzacji.
Należy zwrócić uwagę, że w myśl przepisów prawa bilansowego księgi rachunkowe jednostki można uznać za prowadzone na bieżąco, gdy między innymi zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej jest sporządzane przynajmniej za poszczególne okresy sprawozdawcze, nie rzadziej niż na koniec miesiąca, w czasie, który umożliwia sporządzenie w terminie obowiązujących jednostkę sprawozdań finansowych oraz dokonanie rozliczeń finansowych (por. art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
Zestawienie obrotów i sald za rok obrotowy sporządza się nie później niż do 85 dnia po dniu bilansowym.
W jednostce, w której rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2016 r., termin sporządzenia zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej upływa 26 marca 2017 r. Termin ten oznacza również, że do tego czasu jednostka powinna: 1) wprowadzić do ksiąg rachunkowych wszystkie dowody księgowe dotyczące 2016 roku, 2) wyjaśnić i rozliczyć ujawnione w toku inwentaryzacji różnice pomiędzy stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych (por. art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości). |
Zestawienie obrotów i sald, na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy o rachunkowości, powinno zawierać:
- symbole lub nazwy kont,
- salda kont na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych, obroty za okres sprawozdawczy i narastająco od początku roku obrotowego oraz salda na koniec okresu sprawozdawczego,
- sumę sald na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych, obrotów za okres sprawozdawczy i narastająco od początku roku obrotowego oraz sald na koniec okresu sprawozdawczego.
Ponadto zestawienie obrotów i sald musi spełniać wymogi formalne określone dla ksiąg rachunkowych w art. 13 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że powinno być:
- trwale oznaczone nazwą jednostki, której dotyczy i nazwą danego rodzaju księgi rachunkowej oraz nazwą programu przetwarzania,
- wyraźnie oznaczone co do roku obrotowego, okresu sprawozdawczego i daty sporządzenia,
- przechowywane starannie w ustalonej kolejności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|