Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych
Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych i otwarcie ksiąg rachunkowych jednostki kontynuującej działalność powinno nastąpić w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Oznacza to, że po tym dniu jednostka nie ma możliwości wprowadzania zmian do ksiąg rachunkowych dotyczących roku, którego sporządzone sprawozdanie finansowe dotyczy. W świetle bowiem art. 12 ust. 5 ustawy o rachunkowości, zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów księgowych w zbiorach tworzących zamknięte księgi rachunkowe, oznacza to brak możliwości dokonywania nowych zapisów lub zmian w zapisach już wprowadzonych w zamkniętym okresie rozliczeniowym. |
W przypadku używania programów komputerowych do prowadzenia ksiąg rachunkowych ostateczne zamknięcie ksiąg polega na tym, że w komputerowym systemie finansowo księgowym używa się funkcji programu, które blokują możliwość dokonywania modyfikacji w zapisach księgowych i dokonywania nowych zapisów w księgach danego roku obrotowego. Po zamknięciu ksiąg rachunkowych zbiory danych z zapisami księgowymi są dostępne jedynie do odczytu na ekranie monitora i w formie wydruku.
Warto również zwrócić uwagę na zapisy art. 54 ust. 2 ww. ustawy. W świetle tego przepisu, jeżeli jednostka już po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujące, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, to ich skutki ujmie w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|