Prace związane ze wstępnym zamknięciem ksiąg rachunkowych
W praktyce gospodarczej oraz literaturze przedmiotu zamknięcie ksiąg, które ma nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zaistnienia zdarzenia wymienionego w art. 12 ust. 2 określa się mianem wstępnego zamknięcia ksiąg rachunkowych w celu odróżnienia od ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych następującego po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy o rachunkowości. |
Wstępne zamknięcie ksiąg rachunkowych na dzień bilansowy daje podstawę otwarcia ksiąg rachunkowych następnego roku obrotowego. W świetle art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe jednostki kontynuującej działalność otwiera się na początek każdego następnego roku obrotowego w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia zdarzenia.
Co do zasady otwarcie ksiąg rachunkowych i bilans otwarcia jednostek kontynuujących działalność sporządza się na podstawie bilansu zamknięcia poprzedniego roku obrotowego.
W praktyce w ciągu pierwszego kwartału następnego roku obrotowego trwają prace bilansowe, a sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy nie jest jeszcze gotowe. Jednostka ma bowiem 3 miesiące po dniu bilansowym na jego sporządzenie. W związku z tym jednostki nie dysponują bilansem otwarcia, aż do momentu zamknięcia ksiąg za poprzedni rok obrotowy. Taka tymczasowa sytuacja niestety może utrudniać bieżące prace księgowe w "nowym" roku obrotowym. Jednostka nie ma bowiem zamkniętych ksiąg rachunkowych za poprzedni rok obrotowy, a już musi otworzyć księgi nowego roku obrotowego.
W celu uniknięcia tego rodzaju trudności, rozwiązaniem stosowanym w praktyce jest wprowadzenie w księgach nowego roku obrotowego bilansu otwarcia według wartości jakie prezentują salda kont bilansowych poprzedniego roku w dniu otwarcia ksiąg rachunkowych nowego roku. Następnie po zamknięciu ksiąg rachunkowych poprzedniego roku obrotowego, w księgach nowego roku odpowiednio koryguje się salda bilansu otwarcia doprowadzając je do wartości z bilansu zamknięcia z poprzedniego roku.
Na podstawie wstępnie zamkniętych ksiąg rachunkowych sporządza się roczne sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy. Na sporządzenie sprawozdania finansowego jednostki mają 3 miesiące od dnia bilansowego.
Niekiedy już po dniu bilansowym i sporządzeniu sprawozdania finansowego ujawniają się informacje o zdarzeniach, które powodują konieczność wprowadzenia zmian we wstępnie zamkniętych księgach rachunkowych. W świetle art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości, w przypadku gdy po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, ale przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodują, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, a także powiadomić biegłego rewidenta, który to sprawozdanie bada lub zbadał.
Przykład
Jednostka po sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok 2016 r., ale jeszcze przed jego zatwierdzeniem, otrzymała informację o upadłości jednego ze swoich znaczących dłużników. W związku z tą informacją prawdopodobieństwo spłaty należności przez tego dłużnika stało się wątpliwe. Jednostka powinna ująć w księgach rachunkowych roku obrotowego, za który sporządza sprawozdanie finansowe, odpis aktualizujący tę należność w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych oraz odpowiednio skorygować sprawozdanie finansowe. W przypadku gdy sprawozdanie finansowe jednostki podlegało badaniu, o zaistniałym zdarzeniu należy poinformować również biegłego rewidenta. |
Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|