Elementy sprawozdania finansowego
Zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych określa:
- dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji - załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości,
- dla jednostek mikro - załącznik nr 4 do ustawy o rachunkowości,
- dla jednostek małych - załącznik nr 5 do ustawy o rachunkowości.
W świetle art. 45 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe jednostki składa się z:
- bilansu,
- rachunku zysków i strat,
- informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
Przy czym, w myśl art. 48 ust. 3 ww. ustawy, jednostka mikro może nie sporządzać informacji dodatkowej, pod warunkiem że przedstawi informacje uzupełniające do bilansu określone w załączniku nr 4 do tej ustawy.
Ponadto sprawozdanie finansowe jednostek określonych w art. 64 ust. 1 ww. ustawy, podlegające corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta, obejmuje dodatkowo:
- zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,
- rachunek przepływów pieniężnych.
W myśl przepisów ustawy o rachunkowości zarówno jednostki mikro, jak i jednostki małe mogą nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych, mają bowiem prawo do stosowania uproszczeń w tym zakresie (por. art. 48a ust. 3 i 4 oraz art. 48b ust. 4 i 5 ww. ustawy).
Ponadto jednostka posiadająca statut jednostki mikro lub małej może sporządzić poszczególne elementy sprawozdania finansowego według różnych załączników. Przykładowo organ zatwierdzający jednostki małej może podjąć decyzję, że bilans sporządzany będzie według załącznika nr 1, zaś rachunek zysków i strat oraz dodatkowe informacje i objaśnienia według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości.
Naszym jednak zdaniem - chociaż ustawa o rachunkowości daje możliwości wybiórczego stosowania uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej - wskazane jest sporządzenie wszystkich elementów sprawozdania według wzorców określonych w jednym wybranym załączniku, np. w przypadku jednostek małych sporządzenie bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości. Można natomiast sporządzić sprawozdanie finansowe z większą szczegółowością, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki (por. art. 50 ust. 1 ww. ustawy). Decyzja o miejscu ujęcia tych informacji w poszczególnych elementach sprawozdania należy do kierownika jednostki.
Druki sprawozdań finansowych dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|