Wyroby gotowe w księgach rachunkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 74 (1324) z dnia 15.09.2016
Według jakich wartości wyceniać wyroby gotowe?
Ustawa o rachunkowości stwarza możliwość wyboru metod wyceny zapasów - w tym wyrobów gotowych, produkcji w toku i półproduktów - niezależnie od specyfiki, zakresu i warunków prowadzonej przez jednostkę działalności. Metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego powinny być opisane w polityce (zasadach) rachunkowości, czyli dokumentacji opracowanej przez kierownika jednostki, której obowiązek posiadania wynika z art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości i dotyczy każdej jednostki prowadzącej księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Chodzi tutaj o podanie przyjętych przez jednostkę metod wyceny zapasów (cena zakupu, koszt wytworzenia czy stałe ceny ewidencyjne), częstotliwości oraz metod rozliczania odchyleń od cen ewidencyjnych. Ponadto, w przypadku jednostek produkcyjnych zazwyczaj zasadne jest opisanie sposobu rozliczania (kalkulacji) kosztu wytworzenia produktu, rozliczania kosztów pośrednich działalności podstawowej, pomocniczej, kosztów zarządu czy kosztów sprzedaży. Konieczne jest również określenie wariantu ustalania wyniku finansowego (porównawczy czy kalkulacyjny).
Co do zasady, wyceny produktów (wyrobów gotowych) na dzień ich powstania dokonuje się według kosztu wytworzenia. Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości, koszt wytworzenia obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Koszty bezpośrednie obejmują wartość zużytych materiałów bezpośrednich, koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją i inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje w dniu wyceny. Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się zmienne pośrednie koszty produkcji oraz tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych. Za normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych uznaje się przeciętną, zgodną z oczekiwaniami w typowych warunkach, wielkość produkcji za daną liczbę okresów lub sezonów, przy uwzględnieniu planowych remontów. Jakich kosztów nie wlicza się do kosztu wytworzenia produktu zaprezentowano w ramce.
Ustawa o rachunkowości zezwala również na ujmowanie w księgach rachunkowych wyrobów gotowych na dzień ich wytworzenia w cenach przyjętych do ewidencji, z uwzględnieniem różnic między tymi cenami a rzeczywistymi kosztami wytworzenia. Powstałe różnice stanowią odchylenia od cen ewidencyjnych produktów (art. 34 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Na dzień bilansowy wartość wyrobów gotowych, wyrażoną w cenach ewidencyjnych, doprowadza się do poziomu rzeczywistego kosztu wytworzenia. Nie dotyczy to produktów gotowych, jeżeli do ich ewidencji stosuje się koszty planowane, w tym normatywne, różnice zaś między planowanymi a rzeczywistymi kosztami wytworzenia są nieznaczne. Stosowane do wyceny na dzień bilansowy planowane koszty wytworzenia nie mogą być wyższe od cen sprzedaży netto tych składników.
Istnieje również możliwość:
a) wyceny produktów według cen sprzedaży netto takiego samego lub podobnego produktu, pomniejszonych o przeciętnie osiągany przy sprzedaży produktów zysk brutto (art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości),
b) rezygnacji z ewidencji produktów gotowych podczas składowania (nie są wówczas ujmowane w ewidencji bilansowej) przez odpisanie ich wartości w momencie wytworzenia w koszty, połączone z ustalaniem ich stanu i jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy (art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości),
c) wyceny produktów w toku produkcji - w wysokości bezpośrednich kosztów wytworzenia lub tylko materiałów bezpośrednich bądź niewycenianie ich w ogóle, o ile nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki (art. 34 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
Do kosztów wytworzenia produktu gotowego nie zalicza się kosztów:
Koszty te wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|