Ewidencja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)
Zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jak przeliczyć koszt z otrzymanej faktury i jak ją ująć w księgach rachunkowych?
Nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane do Polski z terytorium innego państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Wynika to z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT. W przypadku WNT obowiązek podatkowy w VAT, co do zasady, powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy tego towaru (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT). Jeżeli towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, to kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu WNT. Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Przy czym, zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT, prawo to powstaje pod warunkiem, że podatnik:
- otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego WNT, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,
- uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.
Jeśli zakup towarów w ramach WNT nie jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT, to wówczas VAT należny z tytułu WNT nie stanowi VAT naliczonego. Mimo że należny podatek od towarów i usług z reguły nie jest kosztem uzyskania przychodów, to w przypadku WNT, gdy nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku VAT, jego wartość jest kosztem podatkowym. Przy czym kosztem tym nie jest podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony (art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b) ustawy o pdof oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy o pdop).
Z reguły kwoty na fakturze dokumentującej WNT wyrażone są w walucie obcej. Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są wyrażone w walucie obcej, co do zasady, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Można też wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny (EBC) na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Wówczas waluty inne niż euro przelicza się po kursie wymiany każdej z nich względem euro.
Dla celów bilansowych do wyceny kwoty wykazanej na fakturze dokumentującej WNT stosuje się średni kurs ogłoszony dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego dzień jej wystawienia. Ten sam kurs ma zastosowanie dla celów podatku dochodowego. Za dzień poniesienia kosztu w przypadku WNT uznaje się dzień wystawienia faktury. Ujęcie w księgach faktury dokumentującej WNT, po przeliczeniu na złote, przedstawia przykład.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|