Opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu
Jako użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej zobowiązany jestem do wnoszenia na rzecz gminy opłat rocznych z tego tytułu. Jak ująć w księgach rachunkowych opłatę za użytkowanie wieczyste wniesioną za cały rok z góry?
Opłatę roczną za wieczyste użytkowanie gruntu zalicza się do kosztów działalności operacyjnej jednostki, ujmując ją w księgach rachunkowych na koncie 40-3 "Podatki i opłaty" lub odpowiednim koncie zespołu 5. Co ważne, jeżeli prawo wieczystego użytkowania gruntu zostało ustanowione po 1 maja 2004 r., na opłatę roczną wystawiona jest faktura. W takiej sytuacji opłaty te podlegają bowiem opodatkowaniu VAT. Ewidencja księgowa takiej opłaty może przebiegać zapisem:
a) wartość brutto faktury (kwota ogółem do zapłaty):
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu", - Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne", |
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu:
- Wn konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie", - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu", |
c) zarachowanie opłaty do kosztów działalności operacyjnej:
- Wn konto 40-3 "Podatki i opłaty" lub konto zespołu 5, - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu". |
Jeżeli - w ocenie jednostki - wysokość rocznej opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu jest istotna i jednorazowe jej zarachowanie w ciężar kosztów bieżącego okresu sprawozdawczego (miesiąca) zniekształci wynik finansowy tego okresu, to koszty tej opłaty - na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości - rozlicza się w czasie za pośrednictwem konta 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". |
Opłaconą z góry za cały rok opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu można wówczas ująć na koncie kosztów rodzajowych w pełnej wysokości za cały rok (zapisem: Wn konto 40-3, Ma konto 30) oraz równolegle koszty te ująć na koncie 64-0 (zapisem: Wn konto 64-0, Ma konto 49). Odpis kosztów w części dotyczącej danego okresu sprawozdawczego (1/12 co miesiąc) może wtedy przebiegać zapisem:
1) przy ewidencji kosztów na kontach zespołu 4: Wn konto 49, Ma konto 64-0,
2) przy ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 i 5: Wn konto zespołu 5, Ma konto 64-0.
W przypadku przyjęcia przez jednostkę uproszczenia polegającego na ujmowaniu kosztów rozliczanych w czasie bezpośrednio na koncie 64-0 - bez uprzedniego księgowania ich na koncie 40 i 49 - odniesienie w koszty tej części opłaty, która dotyczy bieżącego okresu (miesiąca), odbywać się będzie zapisem: Wn konto 40-3, Ma konto 64-0 oraz księgowanie równoległe (przy ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 i 5): Wn konto zespołu 5, Ma konto 49.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|