Ulga na złe długi w księgach rachunkowych dłużnika
Nie zapłaciliśmy faktury (zobowiązanie), a minęło już 150 dni od terminu jej płatności. Jak powinniśmy zaksięgować korektę VAT naliczonego?
W przypadku gdy dłużnik nie ureguluje należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, jest zobowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury (por. art. 89b ust. 1 ustawy o VAT).
Korekty dłużnik dokonuje w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Zwracamy przy tym uwagę, że obowiązek korekty podatku naliczonego powstaje u dłużnika niezależnie od tego, czy wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi w odniesieniu do tej należności, czy też nie.
Korektę VAT naliczonego w księgach rachunkowych dłużnika można ująć zapisem:
|
Jeżeli należność zostanie uregulowana przez dłużnika częściowo, to korekta dotyczyć będzie wyłącznie podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.
Dłużnik, który był zobowiązany do korekty VAT naliczonego z powodu nieuregulowania należności, ale tego nie uczynił, narażony jest na ustalenie przez organ podatkowy dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur (zob. art. 89b ust. 6 ustawy o VAT).
Kwotę dodatkowego zobowiązania ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem: Wn konto 76-1, Ma konto 22 lub 13-0.
Sankcja ta nie ma zastosowania wobec osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo przestępstwo skarbowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|