Definicja małego podatnika dla celów VAT
Pod pojęciem małego podatnika - na mocy art. 2 pkt 25 ustawy o VAT - rozumie się podatnika podatku od towarów i usług:
a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,
b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, zarządzającego alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro.
Przeliczenia ww. kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.
Obroty uprawniające do skorzystania w 2016 r. ze statusu małego podatnika podajemy w serwisie www.wskazniki.gofin.pl w zakładce Podatek od towarów i usług |
Mały podatnik może rozliczać VAT według tzw. metody kasowej po uprzednim zawiadomieniu pisemnym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę (art. 21 ust. 1 ustawy o VAT). Zawiadomienia tego dokonuje się poprzez złożenie druku VAT-R. Wprawdzie z ww. przepisu nie wynika, o jaki okres tu chodzi, ale skoro przy kasowej metodzie VAT rozlicza się kwartalnie (por. art. 99 ust. 2 ustawy o VAT), to zasadne jest przyjęcie, że chodzi tu o kwartał kalendarzowy. Oznacza to jednocześnie, że wyboru kasowej metody można dokonać od początku danego kwartału (a nie w jego trakcie). Jeżeli więc podatnik zamierza rozliczać VAT według metody kasowej np. od III kwartału 2016 r., to do końca czerwca 2016 r. zobowiązany był złożyć druk VAT-R.
Podatnicy stosujący kasową metodę rozliczania VAT wystawiają faktury na takich samych zasadach jak inne podmioty. Elementy, jakie powinna zawierać taka faktura określone zostały w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Jedyną różnicą jest to, że stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT faktury te muszą w swej treści zawierać wyrazy "metoda kasowa".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|