Środki trwałe w księgach rachunkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 48 (1298) z dnia 16.06.2016
Błędne ujęcie w kosztach środka trwałego
W poprzednim roku błędnie ujęliśmy w kosztach działalności operacyjnej zakupiony środek trwały. Powinniśmy byli wprowadzić go do ewidencji bilansowej i dokonywać comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych. Pomyłkę odkryto w czerwcu 2016 r. po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2015 r. Jak skorygować ten błąd w księgach rachunkowych?
Jeśli jednostka omyłkowo ujęła zakupiony w 2015 r. środek trwały w kosztach działalności operacyjnej, zamiast w ewidencji środków trwałych, to w przypadku gdy sprawozdanie finansowe za 2015 r. jest zatwierdzone, korekty tego błędu należy dokonać bieżąco w księgach 2016 r. W opisanej sytuacji wystąpi ujawnienie środka trwałego. Następuje ono, gdy dany składnik majątku spełniający definicję środka trwałego, zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, jest wykorzystywany w prowadzonej działalności i powinien być ujęty w ewidencji środków trwałych, ale nie został do niej wprowadzony.
Ujawniony składnik majątku trwałego należy wprowadzić do ewidencji bilansowej w wartości początkowej stanowiącej cenę nabycia (art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Jeżeli w ocenie jednostki skutki popełnionego błędu w istotny sposób wpływają na wynik finansowy za 2015 r., to jego wartość np. na podstawie dowodu OT należy odnieść na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (por. art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości) zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe",
- Ma konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego".
Gdy jednostka uzna, że popełniony błąd nie wpływa istotnie na wynik finansowy za poprzedni rok, to ujawniony środek trwały można ująć następująco:
- Wn konto 01 "Środki trwałe",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
W ustawie o rachunkowości nie określono w sposób szczególny momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ujawnionych środków trwałych. W takim przypadku należy stosować zasady ogólne wskazane w art. 32 ust. 1 tej ustawy. Zatem rozpoczęcie amortyzacji ujawnionego środka trwałego następuje nie wcześniej niż po formalnym przyjęciu go do używania i wprowadzeniu do ewidencji bilansowej. Jednostka może rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej ujawnionego środka trwałego począwszy od miesiąca wprowadzenia go do ewidencji. Może to także nastąpić, tak jak dla celów podatkowych, od miesiąca następnego, w omawianym przypadku od lipca 2016 r.
Odpisy amortyzacyjne od ujawnionego środka trwałego ujmowane są w księgach rachunkowych na zasadach ogólnych zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Amortyzacja) lub konto zespołu 5,
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|