Środki trwałe w księgach rachunkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 48 (1298) z dnia 16.06.2016
Przekwalifikowanie towaru
Jednostka dokonała przekwalifikowania towaru na środek trwały. Jakich zapisów powinniśmy dokonać w związku z tym w księgach rachunkowych?
Jeśli składnik aktywów zakwalifikowany dotychczas jako towar handlowy jednostka zamierza użytkować na własne potrzeby przez okres dłuższy niż rok, to powinna go wprowadzić do ewidencji środków trwałych, o ile spełnia on pozostałe warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, a więc jest kompletny i zdatny do użytku. Przekwalifikowanie składnika aktywów z towaru handlowego na środek trwały powinno być przy tym właściwie udokumentowane, np. dowodem OT. Należy w nim zawrzeć m.in. datę przekazania środka trwałego do używania, jego wartość początkową i rodzaj środka trwałego. Za wartość początkową środka trwałego, kwalifikowanego dotychczas jako towar handlowy, przyjmuje się w tym przypadku cenę jego nabycia.
Przekwalifikowanie składnika majątku z towarów do środków trwałych ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe",
- Ma konto 33 "Towary".
Jeżeli ewidencja towarów prowadzona była w stałych cenach ewidencyjnych, to należy rozliczyć odchylenia od cen ewidencyjnych towarów w części przypadającej na towar przekwalifikowany do środków trwałych. W tym celu dokonuje się odpowiednich zapisów po stronie Wn lub Ma konta 34 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów".
Ewidencja przekwalifikowania towaru handlowego, do wyceny którego stosuje się stałe ceny ewidencyjne, na środek trwały może przebiegać zapisem:
a) wartość w cenie nabycia
- Wn konto 01 "Środki trwałe",
b) cena ewidencyjna towaru
- Ma konto 33 "Towary",
c) ewentualne odchylenia od cen ewidencyjnych towarów w części przypadającej na towary przekwalifikowane do środków trwałych
- Wn/Ma konto 34 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów".
Od wartości początkowej środka trwałego (kwalifikowanego dotychczas jako towar handlowy) dokonuje się odpisów amortyzacyjnych według ogólnych zasad, określonych w art. 32 ustawy o rachunkowości. W zależności od reguł, jakie jednostka przyjęła w tym zakresie - rozpoczęcie amortyzacji składnika majątku, o którym mowa w pytaniu, może nastąpić w miesiącu przyjęcia go do używania lub w miesiącu następnym.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|