Środki trwałe w księgach rachunkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 48 (1298) z dnia 16.06.2016
Ujęcie prowizji od kredytu na zakup środka trwałego
Jednostka zaciągnęła kredyt bankowy na zakup środka trwałego. Bank potrącił należną prowizję z kwoty przyznanego kredytu. Czy koszty prowizji w takiej sytuacji zwiększają wartość początkową tego środka trwałego?
Prowizje bankowe z reguły zaliczane są do kosztów finansowych (art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości). Wyjątek stanowią koszty obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu finansowania m.in. zakupu środka trwałego, poniesione do dnia bilansowego lub przyjęcia go do używania. Wydatki te powiększają cenę nabycia lub koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (art. 28 ust. 8 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
Jeżeli kredyt został przyznany przez bank przed przyjęciem maszyny do używania, to kwota pobranej prowizji zwiększy wartość początkową tego środka trwałego. Wtedy można ująć ją w księgach rachunkowych następującym zapisem:
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie",
- Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe".
Natomiast jeśli kredyt został przyznany po oddaniu środka trwałego do używania, to wartość pobranej przez bank prowizji za udzielenie kredytu odnosi się w ciężar kosztów finansowych. Wówczas trzeba mieć na uwadze art. 39 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego, że jeżeli zgodnie z umową wartość otrzymanych finansowych składników aktywów jest niższa od zobowiązania zapłaty za nie, to różnica stanowi czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, które należy odpisywać w koszty finansowe w równych ratach, przez okres, na jaki zaciągnięto zobowiązanie. Jeśli prowizja w ocenie jednostki stanowiłaby kwotę nieistotną, to może ona skorzystać z uproszczenia i jednorazowo ująć ją w kosztach finansowych. Jest to możliwe, o ile przewidują to zasady (polityka) rachunkowości i nie ma to znacząco ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz jej wynik finansowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|