Wycena towarów na dzień bilansowy
Towary znajdujące się w jednostkach handlowych podlegają obowiązkowi aktualizacji ich wartości. Towar, który nie spowoduje w przyszłości wpływu do jednostki korzyści ekonomicznych, nie powinien być wykazywany w bilansie jako składnik aktywów. |
Przypomnijmy, że w świetle ustawy o rachunkowości, a dokładnie art. 3 ust. 1 pkt 12, przez aktywa rozumie się kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
Zagadnienie utraty wartości przez aktywa obrotowe, w tym także i towary, jest ściśle związane z wyceną tych składników majątku na dzień bilansowy. Prawidłowa wycena aktywów obrotowych, a co za tym idzie także ich prezentacja w realnych wartościach w sprawozdaniu finansowym ma na celu przedstawienie rzetelnie i jasno sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.
Wycena bilansowa towarów następuje - zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości - według cen nabycia nie wyższych od ich ceny sprzedaży netto. Za cenę sprzedaży netto składnika aktywów (art. 28 ust. 5 ww. ustawy) przyjmuje się możliwą do uzyskania na dzień bilansowy cenę jego sprzedaży, bez podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, pomniejszoną o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia oraz koszty związane z przystosowaniem składnika aktywów do sprzedaży i dokonaniem tej sprzedaży, a powiększoną o należną dotację przedmiotową. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny sprzedaży netto danego składnika aktywów, należy w inny sposób określić jego wartość godziwą na dzień bilansowy.
Powyższa wycena następuje z zachowaniem zasady ostrożności (art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy). Oznacza to ujęcie w wyniku finansowym jednostki bez względu na jego wysokość zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów. W przypadku gdy wartość danego towaru wykazywana na dzień bilansowy w księgach rachunkowych jest wyższa od jego wartości możliwej do odzyskania, konieczna jest aktualizacja jego wartości bilansowej. Uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego doprowadzającego wartość danego towaru wynikającą z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto. Jednostka określa we własnym zakresie, w stosunku do których towarów zachodzą przesłanki, że utraciły one w części lub w całości wartość handlową.
W księgach rachunkowych odpisy aktualizujące wartość towarów, dokonane w związku z utratą przez nie wartości, zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych (zob. art. 34 ust. 5 ustawy o rachunkowości). |
Ze względu na konieczność zapewnienia rzetelnych danych do rozliczenia odchyleń od cen ewidencyjnych towarów objętych ewidencją bilansową za pomocą wskaźnika Wop, każda utrata wartości użytkowej i handlowej powinna być udokumentowana spisem z natury i sporządzonym na podstawie tego spisu protokole.
Dowody przekazane do księgowości, które będą stanowiły podstawę zapisów w księgach rachunkowych (obniżkę wartości towarów), powinny zawierać dane określone w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości, wymagane dla dowodów księgowych.
Kierownik jednostki może powołać osoby (z udziałem osób odpowiedzialnych za powierzone im mienie), nadając im uprawnienia do bieżącej obniżki cen uzasadnionej potrzebą szybkiego upłynnienia towarów, np. zagrożonych utratą terminu przydatności do spożycia, określając zakres ich uprawnień i odpowiedzialności na piśmie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|