Dokonanie korekty rocznego odpisu na ZFŚS
Jednostka nie dokonała korekty rocznego odpisu na ZFŚS za 2015 r. wg faktycznego stanu zatrudnienia. Sprawozdanie finansowe za 2015 r. jest już zatwierdzone. Czy w związku z tym korekta odpisu dotycząca 2015 r. może być przeprowadzona w księgach 2016 r.?
Roczny odpis na ZFŚS ustala się początkowo w odniesieniu do planowanej liczby zatrudnionych. Na dzień bilansowy trzeba jego wysokość doprowadzić do wartości ustalonej w stosunku do faktycznie zatrudnionych osób. Korekty odpisu dokonuje się najpóźniej pod datą 31 grudnia danego roku. Oznacza to, że w stosunku do odpisu na ZFŚS dotyczącego 2015 r., korektę należało przeprowadzić w księgach 2015 r.
Jeżeli w wyniku korekty odpis ten uległ zwiększeniu, to pod datą 31 grudnia 2015 r. jednostka powinna była wprowadzić do ksiąg odpis uzupełniający zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia) lub konto zespołu 5,
- Ma konto 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS).
W sytuacji gdy roczny odpis na ZFŚS podlegał zmniejszeniu, w księgach rachunkowych należało dokonać następującego zapisu:
- Wn konto 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS),
- Ma konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia) lub konto zespołu 5.
Jednocześnie należało pamiętać o konieczności zwiększenia lub zmniejszenia stanu środków pieniężnych przechowywanych na wyodrębnionym rachunku ZFŚS. Zazwyczaj ten dodatkowy przelew lub zwrot środków dokonywany jest już w następnym roku obrotowym. W księgach rachunkowych 2016 r. jednostka, o której mowa w pytaniu, mogła dokonać, na podstawie wyciągu bankowego, zapisu:
- Wn/Ma konto 13-5 "Rachunek bankowy ZFŚS",
- Ma/Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Trzeba zwrócić uwagę, że gdy jednostka, tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu, nie dokonała omawianej korekty w księgach 2015 r., co mogła uczynić do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2015 r., wówczas należy to potraktować jako błąd i zapisy korygujące wprowadzić na bieżąco do ksiąg rachunkowych za 2016 r. Jeśli błąd nie jest w ocenie jednostki istotny, a jego skutki dotyczą działalności operacyjnej, to ujmuje się go na koncie przewidzianym do ewidencji pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych. Zapisy z tym związane mogą przebiegać następująco:
a) korekta zwiększająca odpis
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS),
b) korekta zmniejszająca odpis
- Wn konto 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS),
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Jeżeli błąd w postaci nieujęcia w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym za 2015 r. korekty odpisu na ZFŚS jednostka uzna za istotny, to zapisów korygujących dokonuje w księgach 2016 r. za pośrednictwem konta 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce: Skutki błędów z lat ubiegłych).
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|