Błędnie wyksięgowany sprzedany środek trwały
Spółka z o.o. w 2015 r. sprzedała samochód. W księgach rachunkowych błędnie ujęła koszt tej sprzedaży. Nie wyksięgowała całej wartości brutto tego środka trwałego oraz całego umorzenia. Błąd został wykryty w roku bieżącym po zatwierdzeniu sprawozdania za 2015 r. W rezultacie, na koncie środka trwałego i jego umorzenia widnieją wartości, których być nie powinno. Jak skorygować ten błąd?
Wszelkie błędy wykryte po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego rozlicza się i ujmuje w księgach rachunkowych bieżąco. Wynika to bezpośrednio z art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości, a także z faktu, że w związku z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego dokonuje się ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych uniemożliwiającego dokonywanie w nich jakichkolwiek zapisów. Przed ujęciem korekty w księgach rachunkowych, oceny wymaga wpływ błędu na jakość zatwierdzonego sprawozdania finansowego. Jeżeli wykryty błąd jest nieistotny, to skutki korekty wpływają na wynik finansowy roku bieżącego. W omawianej sytuacji można je ująć w księgach 2016 r., zapisem:
a) wyksięgowanie nierozliczonej części wartości początkowej
- Ma konto 01 "Środki trwałe",
b) wyksięgowanie nierozliczonej części dotychczasowego umorzenia
- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
c) nieumorzona część nierozliczonej wartości
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".
Nieco inaczej jest w przypadku błędów istotnych, czyli takich, które wpływają na jasne i rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki. Korekty dotyczące takich błędów odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako zysk (stratę) z lat ubiegłych. Tak wynika z art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Zatem w przypadku korekty błędu istotnego, opisane w pytaniu zdarzenie można skorygować w księgach 2016 r., zapisem:
a) wyksięgowanie nierozliczonej części wartości początkowej
- Ma konto 01 "Środki trwałe",
b) wyksięgowanie nierozliczonej części dotychczasowego umorzenia
- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
c) nieumorzona część nierozliczonej wartości
- Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce: Strata z lat ubiegłych).
Błędne ustalenie kosztu sprzedaży środka trwałego (w omawianej sytuacji zaniżenie tego kosztu) wymaga również korekty dla celów podatkowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|