Moment ujęcia w księgach skutków korekty błędu
W sytuacji gdy jednostka wykryła w swoich księgach rachunkowych popełniony błąd, jest ona zobowiązana do jego korekty - najlepiej, gdy korekta ta zostanie dokonana jeszcze przed sporządzeniem rocznego sprawozdania finansowego. Zaznaczyć należy, że wykryte w bieżącym roku obrotowym błędy mogą być skutkiem nieprawidłowości, które miały miejsce w bieżącym roku obrotowym lub w poprzednich latach obrotowych. Rozróżnienie daty wystąpienia błędu jest istotne, ze względu na sposób dokonania korekty tego błędu w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych jednostki.
Ze względu na moment ich wykrycia wyróżnić można trzy grupy błędów:
1) błąd popełniony w bieżącym roku obrotowym, wykryty przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za ten rok,
2) błąd wykryty po sporządzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, ale jeszcze przed jego zatwierdzeniem,
3) błąd popełniony w poprzednich latach obrotowych, wykryty po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
W sytuacji gdy jednostka popełniła w danym roku obrotowym błąd i wykryła go jeszcze przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za ten okres, powinien on zostać skorygowany w księgach rachunkowych bieżącego roku obrotowego (przykład 1).
Do kolejnej grupy należą błędy, które popełniono w okresie sprawozdawczym, za który zostało sporządzone sprawozdanie finansowe, przy czym wykryto je dopiero po jego przygotowaniu, ale jeszcze przed jego zatwierdzeniem. Na to, w którym roku obrotowym należy dokonać korekty skutków takich błędów, ma wpływ ocena istotności danego błędu. Uznanie błędu za istotny powoduje konieczność korekty jego skutków w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, w którym błąd ten wystąpił, i odpowiedniej zmiany rocznego sprawozdania finansowego sporządzonego za ten rok (przykład 2).
Natomiast w przypadku gdy jednostka uzna błąd wykryty po sporządzeniu sprawozdania, a przed jego zatwierdzeniem, za nieistotny, skutki korekty tego błędu powinny zostać uwzględnione w roku, w którym błąd został wykryty.
Błędy popełnione w poprzednich latach obrotowych, zawarte w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych, wykryte w bieżącym roku obrotowym lub po jego zakończeniu, a przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok, koryguje się w księgach rachunkowych bieżącego roku obrotowego. Oznacza to, że skutki takiego błędu należy ujawnić nie w poprzednich okresach sprawozdawczych, ale w roku jego wykrycia, o ile nie zostało już za bieżący rok zatwierdzone sprawozdanie finansowe (przykład 3).
Przed ujęciem korekty w księgach rachunkowych oceny wymaga, czy wpływ błędów na jakość zatwierdzonych sprawozdań finansowych był istotny, czy też nie.
Przykład 1
"Alfa sp. k." dokonała w styczniu 2016 r. ponownego oszacowania okresu ekonomicznej użyteczności posiadanych maszyn produkcyjnych, wskutek czego zmianie uległa wartość odpisów amortyzacyjnych. Jednak w wyniku niedopatrzenia, w okresie luty-marzec 2016 r. naliczała ona odpisy amortyzacyjne w wysokości sprzed dokonanej zmiany okresu ekonomicznej użyteczności, co wykryła w kwietniu 2016 r. Wykryty błąd jest błędem bieżącego okresu i zostanie skorygowany w księgach rachunkowych 2016 r.
Zgodnie z zasadami (polityką) rachunkowości "Beta S.A." wyceniała zapasy towarów po cenach zakupu, odnosząc koszty zakupu w poczet kosztów okresu, w którym wystąpiły. Począwszy od 1 stycznia 2015 r. jednostka zdecydowała się na wycenę zapasów towarów po cenie nabycia. Wskutek mylnej interpretacji zdarzeń koszty związane z transportem jednego z zakupionych towarów nie zwiększały wartości nabycia tego towaru, ale były odnoszone na bieżąco w ciężar kosztów, co zostało wykryte w lutym 2016 r., po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego za 2015 r. Ustalono, że udział tego towaru w ogólnej wartości nabytych towarów wynosi 20%, co kierownik jednostki uznał za potwierdzenie wysokiej istotności tego błędu. Takie zakwalifikowanie błędu oznacza, że istnieje obowiązek korekty błędnych zapisów księgowych w księgach rachunkowych 2015 r., jak również sporządzanego na ich podstawie rocznego sprawozdania finansowego za 2015 r.
"Epsilon sp. z o.o.", której roczne sprawozdanie finansowe za 2015 r. nie podlegało badaniu przez biegłego rewidenta, wykazała w nim zobowiązania handlowe. Jednak wskutek niewłaściwego zastosowania zasad (polityki) rachunkowości, a w szczególności zasady ostrożności, w kwotach zobowiązań nie naliczyła odsetek z tytułu nieterminowej płatności. Błąd ten wykryto w kwietniu 2016 r., już po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2015 r. W takim przypadku błąd ten kwalifikuje się jako błąd poprzedniego okresu i podlega korekcie w księgach rachunkowych 2016 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|