Kurs do przeliczenia na złote kosztów zagranicznej podróży służbowej dla celów bilansowych i podatkowych
Pracownik odbył zagraniczną podróż służbową. W rozliczeniu tej podróży przedstawił rachunki wystawione w walucie obcej. Według jakiego kursu przeliczyć koszty tej podróży dla celów bilansowych i podatkowych?
Koszty dotyczące podróży służbowej pracownika ujmowane są w księgach rachunkowych pracodawcy po przedłożeniu przez pracownika dokumentów dotyczących poniesionych wydatków (np. faktur, rachunków). Jeśli pracownik odbył zagraniczną podróż służbową, to poniesione przez niego wydatki należy przeliczyć na złotówki.
W świetle art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, wyrażone w walutach obcych koszty bilansowe wyrażone w walucie obcej przelicza się po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji gospodarczej.
Z kolei dla celów podatkowych koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (por. art. 15 ust. 1 updop i art. 11a ust. 2 updof).
W praktyce przyjęło się, iż w przypadku podróży służbowych dniem poniesienia kosztów (przeprowadzenia operacji gospodarczej) jest moment złożenia przez pracownika rozliczenia kosztów tej podróży. Dlatego do przeliczenia na złote kosztów zagranicznej podróży służbowej zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych można - naszym zdaniem - zastosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień rozliczenia delegacji.
Zwracamy jednak uwagę, iż organy podatkowe udzielają w tej kwestii różnych wyjaśnień. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 11 września 2014 r., nr IPPB5/423-560/14-2/IŚ, wyjaśnił iż w celu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z delegacją zagraniczną, stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień rozliczenia delegacji. Za dzień rozliczenia podróży służbowej należy rozumieć datę złożenia przez pracownika rozliczenia kosztów podróży. Odmienne stanowisko zaprezentował jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2014 r., nr IBPBI/2/423-1236/13/BG, w której uznał, że: "(...) właściwym kursem do przeliczenia kosztu wyrażonego w walucie obcej, będzie średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktur dokumentujących podróż służbową pracownika. Dopiero w odniesieniu do wydatków nieudokumentowanych fakturami lub rachunkami można zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego rozliczenie delegacji (...)".
Aby ograniczyć ryzyko wejścia w spór z organem podatkowym, warto zwrócić się do właściwego organu o wydanie interpretacji indywidualnej w tej kwestii.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|