Różnice kursowe przy zakupie środka trwałego
Zakupiliśmy środek trwały od unijnego kontrahenta. Rozliczenie z tytułu tej transakcji nastąpiło w euro. Czy różnice kursowe z tytułu zapłaty zobowiązania (uregulowanego z rachunku walutowego), która nastąpiła po oddaniu środka trwałego do używania, korygują jego wartość początkową?
Wartość początkową środków trwałych stanowi cena ich nabycia. Obejmuje ona ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres ich budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia przyjęcia do używania, w tym również:
- niepodlegający odliczeniu podatek VAT i podatek akcyzowy,
- koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychód z tego tytułu.
Wynika to z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości. W pytaniu wskazano, że uregulowanie zapłaty nastąpiło po oddaniu środka trwałego do używania. Dlatego powstałe różnice kursowe nie wpłyną na wartość początkową tego środka trwałego.
Operacje wyrażone w walutach obcych ewidencjonuje się w księgach rachunkowych po ich przeliczeniu na złote według zasad określonych w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości.
W związku z uregulowaniem zapłaty za środek trwały w walucie obcej, na koncie rozrachunkowym kontrahenta mogą powstać różnice kursowe. Wynika to z tego, że kurs zastosowany do wyceny zobowiązania wyrażonego w walucie obcej z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury najczęściej różni się od kursu przyjętego do wyceny zobowiązania w dniu jego zapłaty. Jeżeli kurs zastosowany w dniu wyceny faktury jest wyższy od kursu z dnia jej uregulowania, powstaną dodatnie różnice kursowe. W sytuacji odwrotnej wystąpią ujemne różnice kursowe. Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, stanowią one odpowiednio przychody lub koszty finansowe. Różnice kursowe powstałe na rozrachunkach ewidencjonuje się zapisami:
a) dodatnie różnice kursowe
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe",
b) ujemne różnice kursowe
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami".
W przypadku zapłaty zobowiązania w walucie obcej z rachunku walutowego wyceny środków pieniężnych należy dokonać po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego ten rozchód. Ze względu na różne kursy przyjęte do wyceny wpływu waluty na rachunek i jej rozchód powstaną różnice kursowe od własnych środków pieniężnych.
Ewidencja księgowa różnic kursowych w tym przypadku przebiega zapisami:
a) dodatnie różnice kursowe
- Wn konto 13-1 "Rachunek walutowy",
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe",
b) ujemne różnice kursowe
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 13-1 "Rachunek walutowy".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|