Ewidencja księgowa kompensaty w walucie obcej
Na rachunek walutowy naszej jednostki wpłynęła częściowa zapłata należności w euro od kontrahenta zagranicznego. Pozostała część tej należności została skompensowana z naszym zobowiązaniem w euro wobec tego kontrahenta. W jaki sposób ująć te operacje w księgach rachunkowych?
Jeżeli dwóch kontrahentów jest wobec siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami, to mogą oni dokonać kompensaty wzajemnych zobowiązań. Wynika to z art. 498 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380). Obie wierzytelności umarza się do wartości niższej z nich. Kompensata może odbywać się na podstawie umowy między stronami (kompensata umowna) lub po spełnieniu określonych warunków, w oparciu o oświadczenie jednej ze stron (kompensata jednostronna).
W opisanej sytuacji kompensata dotyczy rozrachunków w walucie obcej. Wówczas kwotę potrącenia wycenia się w oparciu o art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem, wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień. Kurs ten stosuje się, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznego. W przypadku kompensaty nie dochodzi do zakupu lub sprzedaży waluty, dlatego nie ma podstaw do zastosowania kursu faktycznego.
Ze względu na różne kursy waluty przyjęte do wyceny wierzytelności z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktur i z dnia poprzedzającego dokonanie kompensaty, wystąpią różnice kursowe. Odnosi się je do przychodów lub kosztów finansowych.
Z pytania wynika, że należność jednostki przewyższała zobowiązanie wobec kontrahenta. Po dokonaniu kompensaty pozostałą kwotę długu kontrahent uregulował przelewem. Do wyceny kwoty wyrażonej w euro, która wpłynęła na rachunek walutowy, należy przyjąć średni kurs euro ogłoszony przez NBP na dzień poprzedzający jej wpływ na rachunek.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|