Zapłata należności w walucie na rachunek złotówkowy
Wystawiliśmy kontrahentowi zagranicznemu fakturę w euro za sprzedane produkty (WDT). Ponieważ nie posiadamy rachunku walutowego, zapłata wpłynęła na nasz rachunek prowadzony w PLN. W jaki sposób przeliczyć na złote tę operację oraz ją zaksięgować?
Zasady przeliczania na złote w ciągu roku obrotowego operacji wyrażonych w walutach obcych określone zostały w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem wyrażony w walucie obcej przychód ze sprzedaży należy wycenić według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień wystawienia faktury. Analogiczny kurs ma zastosowanie również dla celów podatku dochodowego, co wynika z art. 11a ust. 1 ustawy o pdof oraz art. 12 ust. 2 ustawy o pdop.
Jeśli jednostka nie posiada w banku rachunku walutowego i należności z tytułu WDT wyrażone w walucie obcej wpływają na jej rachunek prowadzony w PLN, wówczas bank dokonuje odpowiedniego przeliczenia tej kwoty na złotówki. Z uwagi na to, że mamy tu do czynienia z odsprzedażą waluty do banku, wycena ta przeprowadzana jest po kursie faktycznie zastosowanym, o którym mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości. W tym przypadku do wyceny przyjmuje się kurs, po jakim bank odkupił walutę, obowiązujący w dniu wpływu waluty na konto złotówkowe.
Na omawianej operacji powstaną różnice kursowe. Należy je obliczyć pomiędzy kursem przyjętym do wyceny przychodu ze sprzedaży a kursem zastosowanym przez bank do wyceny wpływu należności na rachunek złotówkowy. W księgach rachunkowych różnice te ewidencjonuje się odpowiednio:
- dodatnie na koncie 75-0 "Przychody finansowe",
- ujemne na koncie 75-1 "Koszty finansowe".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|