Jak zaksięgować karę umowną w walucie obcej?
Kontrahent zagraniczny realizuje na naszą rzecz usługę, z którą spóźnia się już 3 miesiące. Na podstawie zawartej umowy wystawiliśmy mu notę obciążeniową w walucie obcej tytułem kary umownej. Na jakie konto powinniśmy zaksięgować tę karę? Jaki kurs mamy przyjąć do przeliczenia przychodu z tej noty, a jaki do wpływu zapłaty na nasz rachunek? Nie posiadamy konta walutowego, zatem kara wpłynie na nasze konto złotówkowe.
W ewidencji księgowej przychód z tytułu kary umownej, udokumentowanej notą obciążeniową, jako pośrednio związany z działalnością operacyjną jednostki, ujmuje się na koncie 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Koszty i przychody związane z odszkodowaniami i karami zalicza się bowiem, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości, odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych i pozostałych przychodów operacyjnych. Jednostka, która naliczyła karę umowną, wystawioną notę obciążeniową może ująć w księgach w następujący sposób:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Aby dokonać wyceny przychodu w walucie obcej z tytułu kary umownej, notę obciążeniową należy przeliczyć na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia tej noty (art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
Z pytania wynika, że jednostka nie posiada rachunku walutowego, w związku z czym zapłata z tytułu kary umownej wpłynie na jej rachunek złotówkowy. W księgach rachunkowych operację tę, na podstawie wyciągu bankowego, można zaksięgować zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
Wycena wpływu należności z tytułu kary umownej na rachunek złotówkowy jednostki powinna odbyć się według kursu faktycznie zastosowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości. W tym przypadku kursem tym będzie kurs bankowy obowiązujący w dniu otrzymania zapłaty na konto jednostki prowadzone w złotych.
Z uwagi na to, że do przeliczenia przychodu z tytułu kary umownej z noty obciążeniowej stosuje się inny kurs niż do wyceny wpływu tej kary na rachunek złotówkowy jednostki, na operacji tej mogą powstać różnice kursowe. Jeśli będą to różnice kursowe dodatnie, wówczas należy je zaliczyć do przychodów finansowych zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe".
Gdy różnice kursowe będą ujemne, odnosi się je do kosztów finansowych następującym księgowaniem:
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|