Jednorazowy odpis kosztów dotyczących przyszłych okresów
Generalnie koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych rozlicza się w czasie za pośrednictwem konta 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów" stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń.
Uproszczenie w odniesieniu do kosztów rozliczanych w czasie polega na jednorazowym odpisie w koszty działalności operacyjnej w miesiącu ich poniesienia. Przy czym koszty obejmujące okres dwóch lat obrotowych rozlicza się proporcjonalnie do tych dwóch lat. |
Przykład
Spółka z o.o. "Y" będąca jednostką mikro w lutym 2016 r. opłaciła prenumeratę czasopisma "Alfa" za okres od lutego 2016 r. do stycznia 2017 r. Wartość netto prenumeraty wynosiła: 300 zł. W lutym koszty prenumeraty zaksięgowała zapisem:
oraz równocześnie przeksięgowała koszty do rozliczenia w czasie, zapisem:
Z zasad (polityki) rachunkowości spółki wynika, że nieistotne kwoty kosztów dotyczących przyszłych okresów odpisuje jednorazowo w koszty roku, którego dotyczą. Wydatki na prenumeratę spółka uznała za nieistotne i zaksięgowała je w koszty działalności operacyjnej 2016 r. jednorazowym zapisem w lutym:
|
Uproszczenie polegające na dokonywaniu jednorazowego odpisu kosztów może mieć zastosowanie w odniesieniu do wydatków pojedynczych i niewielkich. Jeżeli natomiast występuje większa ilość wydatków kwalifikujących się do rozliczenia w czasie z różnych tytułów, to mogą one łącznie stanowić kwoty, których odniesienie bezpośrednio w koszty, bez rozliczania w czasie, zniekształciłoby wynik finansowy jednostki.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|