Elementy sprawozdania sporządzanego przez jednostki małe
Jednostki małe mogą m.in. nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. Jednocześnie jednostki te mogą spełniać ustawowy obowiązek do poddania badaniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta na podstawie art. 64 ustawy o rachunkowości. Czy zatem jednostka mała, zobowiązana do badania sprawozdania, powinna sporządzić zestawienie zmian w kapitale i rachunek przepływów pieniężnych? Który zapis ustawy w takim przypadku należy zastosować?
Przepisy art. 45 ustawy o rachunkowości mają charakter generalny, natomiast regulacje zawarte w art. 48a i 48b ww. ustawy mają charakter szczególny. Na ich podstawie jednostki małe mogą nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. |
W świetle art. 45 ust. 2 i ust. 3 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe jednostki składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, natomiast w przypadku jednostek, których sprawozdanie finansowe podlega corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta - obejmuje ponadto zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.
Uproszczenia w rachunkowości dla jednostek małych, tj. spełniających wymogi określone w art. 3 ust. 1c pkt 1 ustawy o rachunkowości w zakresie sumy aktywów, wielkości przychodów i stanu zatrudnienia oraz uzyskania zezwolenia (w postaci uchwały) od organu zatwierdzającego na stosowanie określonych uproszczeń przewidzianych ww. ustawą dla tej grupy jednostek, dotyczą przede wszystkim sprawozdawczości finansowej. W ramach tych uproszczeń jednostki małe mogą m.in. nie sporządzać:
1) zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym (por. art. 48a ww. ustawy),
2) rachunku przepływów pieniężnych (por. art. 48b ww. ustawy).
Oznacza to, że przykładowo spółka akcyjna (każde jej roczne sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu), czy spółka z o.o. (której sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu po spełnieniu kryteriów określonych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości), które przyjęły status jednostki małej (tj. spełniają kryteria wymienione w art. 3 ust. 1c pkt 1 ww. ustawy, niezbędne do tego, aby stać się jednostką małą) mogą nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. Zastosowanie w tym przypadku mają zatem przepisy art. 48a i art. 48b ww. ustawy. Należy w tej sytuacji mieć także na uwadze, że aby jednostka, jako jednostka mała, której sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, nie sporządzała ww. elementów sprawozdania finansowego, konieczna jest zgoda na takie postępowanie organu zatwierdzającego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|