Czy spółka z o.o., będąca jednostką mikro, musi sporządzać sprawozdanie z działalności?
Jako spółka z o.o. co roku sporządzaliśmy sprawozdanie z działalności jednostki. Taki obowiązek nakładały na nas przepisy prawa. Spełniamy warunki określone w prawie bilansowym dla jednostek mikro. Czy jako jednostka mikro możemy nie sporządzać sprawozdania z działalności?
Spółki z o.o. mają zasadniczo obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności. Jeśli jednak spółka taka ma status jednostki mikro, to na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem, że jej organ zatwierdzający (tutaj: zgromadzenie wspólników) podejmie decyzję o zastosowaniu takiego uproszczenia. Przy czym spółka z o.o., która nie będzie sporządzała sprawozdania z działalności, powinna odpowiednie informacje dotyczące nabycia udziałów własnych przedstawić w informacji dodatkowej (jeżeli ją sporządza) lub w informacjach uzupełniających do bilansu. |
W myśl przepisów art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości, w przypadku spółek kapitałowych, a więc i spółek z o.o., kierownik jednostki sporządza, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, sprawozdanie z działalności jednostki. Jeżeli jednak spółka z o.o. spełniła wymogi przewidziane dla jednostek mikro, to może - na podstawie art. 49 ust. 4 ustawy o rachunkowości - nie sporządzać sprawozdania z działalności, pod warunkiem, że dane dotyczące nabycia udziałów (akcji) własnych, w zakresie wynikającym z załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości, przedstawi:
- w informacji dodatkowej (jeżeli jest sporządzana) lub
- jako informacje uzupełniające do bilansu (jeśli na podstawie art. 48 ust. 3 ww. ustawy nie sporządza informacji dodatkowej).
Jeśli sprawozdanie z działalności nie jest sporządzane, to informacje, jakie spółka z o.o. będąca jednostką mikro powinna zamieścić w informacji dodatkowej lub w informacjach uzupełniających do bilansu, obejmują:
- przyczynę nabycia udziałów własnych dokonanego w roku obrotowym,
- liczbę i wartość nominalną nabytych oraz zbytych w roku obrotowym udziałów, a w przypadku braku wartości nominalnej - ich wartość księgową, jak też część kapitału podstawowego, którą te udziały reprezentują,
- w przypadku nabycia lub zbycia odpłatnego - równowartość tych udziałów,
- liczbę i wartość nominalną wszystkich udziałów nabytych i zatrzymanych, a w razie braku wartości nominalnej - wartość księgową, jak również część kapitału podstawowego, którą te udziały reprezentują.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|