Wycena aktywów i pasywów w jednostkach mikro
Czy jednostki mikro mogą wyceniać aktywa i pasywa w wartości godziwej?
Jednostka mikro nie wycenia aktywów i pasywów według wartości godziwej i skorygowanej ceny nabycia (por. art. 28a ustawy o rachunkowości). Należy zauważyć, że jest to zakaz, a nie możliwość, z której można skorzystać. Oznacza to, że jednostka mikro powinna dokonywać wyceny aktywów w wartościach historycznych, tj. w cenie nabycia, koszcie wytworzenia oraz w kwocie wymaganej zapłaty, zaś zobowiązań - w kwocie wymagającej zapłaty.
Ponadto jednostki mikro nieprowadzące działalności gospodarczej (wymienione w art. 3 ust. 1a pkt 2 ustawy o rachunkowości np. fundacje i stowarzyszenia) mają możliwość:
1) niestosowania zasady ostrożności (art. 7 ust. 2a ww. ustawy) co w praktyce oznacza możliwość rezygnacji z dokonywania odpisów aktualizujących aktywa (z tytułu utraty wartości) i tworzenia rezerw,
2) ustalania wyniku finansowego jako różnicy pomiędzy przychodami a kosztami i odnoszenia powstałej różnicy - po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego - odpowiednio na przychody lub koszty w następnym roku obrotowym (art. 47 ust. 3a ww. ustawy),
3) w przypadku kościelnych osób prawnych nieprowadzących działalności gospodarczej, nadal prowadzić rachunkowość zgodnie z przepisami wewnętrznymi dotyczącymi tych osób (art. 2 ust. 4 ww. ustawy).
Co ważne do jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej (tj. katalogu określonego w art. 3 ust. 1a pkt 2 ustawy o rachunkowości) nie mają zastosowania przepisy rozdziałów 6 i 7 ustawy o rachunkowości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|