Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
Od kwietnia 2016 r. będziemy wypłacać pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Będzie on wypłacany raz w miesiącu przelewem bankowym. Czy ekwiwalent ten możemy wpisywać do księgi podatkowej? Jeśli tak, to w jakiej kolumnie dokonać wpisu oraz na podstawie jakiego dokumentu?
Pracodawca, na podstawie art. 2377 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, które spełniają wymagania określone w Polskich Normach, w następujących okolicznościach:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracodawca musi również zapewnić pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie odzieży i obuwia roboczego. Gdy pracodawca nie jest w stanie zagwarantować prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem że pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika. Wynika to z art. 2379 § 2 i 3 Kodeksu pracy.
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, jako świadczenie pieniężne wypłacane na podstawie przepisów bhp, jest ponoszony przez pracodawcę na rzecz pracowników w celu zapewnienia im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Do jego wypłaty zobowiązują pracodawcę przepisy prawa pracy. Jest to zatem wydatek związany z funkcjonowaniem firmy pracodawcy i prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Poza tym nie został on ujęty w katalogu wyłączeń z kosztów podatkowych określonym w art. 23 ust. 1 ustawy o pdof. Wydatek ten wpisuje się do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Gdy kwota ekwiwalentu będzie przez pracodawcę przekazywana na rachunek bankowy pracownika, podstawą dokonania wpisu może być wyciąg bankowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|