Różnice kursowe od zobowiązania w walucie obcej
Podatnik prowadzi księgę podatkową. W marcu br. dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W celu uregulowania zobowiązania wyrażonego w euro nabył walutę w banku prowadzącym jego rachunek (podatnik nie posiada rachunku walutowego). Czy w tej sytuacji powstaną różnice kursowe, które należy ująć w księdze podatkowej?
TAK. Podatnik rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie księgi podatkowej ustala różnice kursowe w sposób określony w art. 24c ustawy o pdof. W myśl tego przepisu różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe, w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w art. 24c ust. 2 i 3 ustawy.
Dodatnie różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. W przypadku odwrotnej relacji kursów walut powstaną ujemne różnice kursowe.
Obliczając różnice kursowe uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 24c ust. 4 ustawy o pdof).
W księdze podatkowej dodatnie różnice kursowe wpisuje się w kolumnie 8 "Pozostałe przychody", natomiast ujemne - w kolumnie 13 "Pozostałe koszty".
Z pytania wynika, że podatnik nie posiada rachunku walutowego i w celu zrealizowania zapłaty zobowiązania wyrażonego w walucie obcej dokonał zakupu euro w banku prowadzącym jego rachunek podstawowy (w złotych). W tej sytuacji do ustalenia wartości kosztu z dnia jego zapłaty powinien przyjąć kurs, po jakim nabył walutę od banku, czyli kurs faktycznie zastosowany. Może to być kurs sprzedaży banku lub kurs negocjowany.
Przykład
Ewidencja w księdze podatkowej za luty 2016 r.
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|