Ujęcie zakupu towarów w księdze
W dniu 26 lutego 2016 r. zakupiliśmy towary, które dostarczono w tym dniu do naszej firmy. Faktura potwierdzająca ten zakup z datą wystawienia 7 marca 2016 r. dotarła do nas w marcu br. Czy postąpiliśmy prawidłowo, jeśli wartość towarów wpisaliśmy do księgi podatkowej pod datą wystawienia faktury?
NIE. Czytelnik powinien był sporządzić opis towaru i na jego podstawie ująć zakupiony towar w księdze podatkowej pod datą jego otrzymania, tj. w lutym br.
Podatnicy, którzy prowadzą księgę podatkową, koszt zakupionych towarów handlowych wpisują do niej niezwłocznie po otrzymaniu towaru, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Wynika to z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nie dotyczy to m.in. przypadków, gdy księgę prowadzi biuro rachunkowe, gdyż wtedy zapisy w księdze są dokonywane w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (§ 30 ust. 1 rozporządzenia).
Zasadą jest, że koszty zakupu towarów wpisuje się do księgi w oparciu o otrzymaną fakturę. W sytuacji gdy towar zostanie do podatnika dostarczony przed otrzymaniem faktury, konieczne jest sporządzenie jego szczegółowego opisu, który będzie stanowić podstawę do ujęcia kosztu w księdze. Wynika to z § 16 ust. 2 rozporządzenia.
Nie sporządza się opisu, gdy zakup udokumentowany jest specyfikacją dostawcy spełniającą wymogi określone dla opisu.
Opis ten powinien zawierać imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość towaru handlowego. Dodatkowo należy na nim umieścić datę oraz podpis osoby przyjmującej towar. Taki opis trzeba następnie połączyć z otrzymaną fakturą, a ewentualną różnicę w stosunku do wartości towaru podanej w fakturze wpisuje się do księgi pod datą jej otrzymania. Gdyby faktura dotarła do podatnika w tym samym miesiącu co towar handlowy, opis należałoby dołączyć do otrzymanej faktury, a zapisów w księdze dokonać na podstawie tej faktury (§ 16 ust. 3 rozporządzenia).
W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu Czytelnik powinien był zatem w dacie 26 lutego 2016 r. przygotować opis otrzymanych towarów i na jego podstawie ująć wartość towarów w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu", wpisując w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego" datę 26.02.2016 r. Następnie fakturę, która dotarła do niego w marcu 2016 r., należało połączyć z opisem, a ewentualną różnicę pomiędzy wartością towaru określoną w fakturze i zamieszczoną w opisie wpisać w kolumnie 10 księgi jako zmniejszenie lub zwiększenie kosztu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|