Koszty uzyskania przychodów, które są ujmowane w księdze w sposób szczególny
W odniesieniu do pewnych kategorii kosztów uzyskania przychodów obowiązują szczególne zasady rozliczania. W rezultacie sposób ich ujęcia w podatkowej księdze jest niezależny od stosowanej metody ewidencji kosztów. Dotyczy to m.in. wynagrodzeń pracowników oraz składek ZUS w części finansowanej przez płatnika składek.
Należności ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi, należności te są kosztem podatkowym z chwilą ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika (art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof).
Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od należności pracowniczych, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności ze stosunku pracy są należne, pod warunkiem, że składki te zostały opłacone:
1) z tytułu należności wypłacanych (postawionych do dyspozycji) w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
2) z tytułu należności wypłacanych (postawionych do dyspozycji) w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15. dnia tego miesiąca.
W przypadku uchybienia tym terminom, składki te stanowią koszty uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty (art. 22 ust. 6bb, art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d ustawy o pdof).
Wśród innych kosztów potrącanych w terminach szczególnych można wskazać przykładowo:
- odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, które zalicza się do kosztów, w dacie wpłaty środków pieniężnych stanowiących równowartość tych odpisów i zwiększeń na rachunek Funduszu (art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o pdof),
- odsetki od pożyczek i kredytów, będące kosztami z chwilą ich zapłaty (art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o pdof),
- podatkowe różnice kursowe; stanowią one koszt, jeżeli są zrealizowane (art. 24c ustawy o pdof).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|