Co należy rozumieć przez działalność operacyjną jednostki?
Pojęcie działalności operacyjnej jednostki gospodarczej w rachunku przepływów pieniężnych nie różni się od analogicznej działalności prezentowanej w rachunku zysków i strat. Normatywnie została ona określona w art. 48b ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości, gdzie rozumie się ją jako podstawowy rodzaj działalności jednostki oraz inne rodzaje działalności, niezaliczone do działalności inwestycyjnej (lokacyjnej) lub finansowej. Oznacza to, że w ramach działalności operacyjnej znajdują się wszystkie te działania, do których jednostka została powołana - można się tu posiłkować kodami PKD wpisanymi do KRS czy CEIDG, bądź też przedmiotem działalności jednostki wskazanym we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego. Innymi słowy, jeśli przykładowo jednostka wytwarza określony rodzaj produktów lub usług, to w działalności operacyjnej wykazuje wpływy i wydatki związane z produkcją i sprzedażą tych wyrobów lub świadczeniem usług. Natomiast gdy jednostka zajmuje się obrotem towarowym (handlem), to w działalności operacyjnej wykazuje wpływy i wydatki związane z zakupem i sprzedażą towarów (por. pkt 4.1 KSR nr 1). Nadmienić należy, że w ramach działalności operacyjnej ujmuje się również te operacje gospodarcze wywołujące skutki pieniężne, które nie zostały zaliczone do dwóch pozostałych typów działalności (inwestycyjnej i finansowej).
Przypominamy, iż przepływy pieniężne z działalności operacyjnej ustala się w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych dwiema metodami: zestawiając wpływy i wydatki dotyczące operacji związanej z podstawową działalnością jednostki (metoda bezpośrednia), bądź przez korekty wyniku finansowego jednostki o operacje memoriałowe i dotyczące innych sfer działalności (metoda pośrednia).
Decyzja o wyborze jednej z dwóch metod należy do kierownika jednostki i powinna być zapisana w polityce rachunkowości jednostki. Dokonując wyboru kierownik jednostki powinien kierować się m.in. przydatnością metody z punktu widzenia specyfiki działalności jednostki, oczekiwaniami użytkowników informacji finansowych, potrzebami zarządu jednostki, możliwością uzyskania wiarygodnych danych z systemu komputerowego stosowanego w jednostce, możliwościami rozbudowy ewidencji księgowych dla uzyskania niezbędnych danych oraz niekiedy wymaganiami innych niż ustawa aktów prawnych oraz regulacji środowiskowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|