Metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych
Wskazać należy, że rachunek przepływów pieniężnych może być sporządzony dwiema metodami - bezpośrednią bądź pośrednią. Obie metody różnią się jedynie metodologią ustalania przepływów z działalności operacyjnej, gdyż przepływy z działalności inwestycyjnej i finansowej są zawsze sporządzane za pomocą metody bezpośredniej.
Metoda bezpośrednia związana jest z zestawieniem ze sobą przeciwstawnych strumieni gotówkowych na każdym z trzech poziomów działalności. Polega ona na wyszczególnieniu z ewidencji księgowej operacji generujących wpływy i wydatki związane z aktywami pieniężnymi i przypisanie ich do poszczególnych sfer działalności jednostki.
Znacznie częściej wykorzystywaną metodą jest metoda pośrednia, która wykorzystuje różnice pomiędzy zasadą memoriału i zasadą kasową. Jej istota polega na skorygowaniu wyniku finansowego netto o:
- koszty i przychody dotyczące innych niż operacyjna sfer działalności,
- zmiany stanu kapitału obrotowego,
- koszty niegenerujące wydatków, do których zaliczamy np. amortyzację czy koszty rezerw,
- inne korekty.
Nadmienić należy, że w przypadku gdy jednostka zdecyduje się na metodę bezpośrednią, musi w informacji dodatkowej sporządzonej według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości ujawnić uzgodnienie przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej, sporządzone metodą pośrednią, co oznacza de facto, że - niezależnie od wybranej metody - sporządzenia rachunku metodą pośrednią nie można uniknąć.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|