Przeznaczenie zysku na dywidendy
Spółka z o.o. zatwierdziła już sprawozdanie finansowe za 2015 r. oraz podjęła uchwałę o wypłacie wypracowanego zysku w postaci dywidendy dla wspólników, którymi są dwie osoby fizyczne. Jak ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych?
W myśl art. 191 § 1 K.s.h., wspólnicy spółki z o.o. mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Przy czym kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe. Wypłacając dywidendę należy wziąć pod uwagę również ewentualną zaliczkę wypłaconą wspólnikom na poczet tej dywidendy, której wartość powinna figurować po stronie Wn konta 82 "Rozliczenie wyniku finansowego".
Dywidenda to zysk netto spółki kapitałowej przeznaczony do podziału pomiędzy wspólników lub akcjonariuszy. Zasadniczo dywidenda wypłacana jest w formie pieniężnej, choć przepisy Kodeksu spółek handlowych nie zabraniają jej wypłaty również w formie rzeczowej. Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku. Dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników. Jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd (por. art. 193 K.s.h.).
Na podstawie art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. Z kolei podział wyniku finansowego jednostek zobowiązanych na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu tego sprawozdania, które jednak będzie poprzedzone wyrażeniem opinii przez biegłego rewidenta o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń bądź z zastrzeżeniami. Z ustawy wynika również, iż podział wyniku finansowego dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa.
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego następuje przeksięgowanie kwoty zysku znajdującej się na koncie 86 "Wynik finansowy" na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", zapisem: Wn konto 86, Ma konto 82. Przeznaczenie zysku na wypłatę dywidendy w spółce z o.o. na podstawie podjętej uchwały o podziale zysku ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem:
- Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konta imienne udziałowców).
Wypłata dywidendy udziałowcom, którymi są osoby fizyczne, stanowi dla nich przychód z kapitałów pieniężnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Przychód ten powstaje w dacie wypłaty dywidendy lub postawienia dywidendy do dyspozycji udziałowca. Od dywidendy spółka pełniąca funkcję płatnika pobiera 19% zryczałtowany podatek dochodowy (por. art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 ustawy o pdof). Naliczony i potrącony podatek spółka z o.o. ujmuje w swoich księgach rachunkowych zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konta imienne udziałowców),
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Urząd skarbowy).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|