Kwalifikacja umów leasingu według przepisów podatkowych
Zawarliśmy w lutym 2016 r. umowę leasingu maszyny produkcyjnej. Podatkowo jest to leasing operacyjny, bilansowo - finansowy, ale ze względu na spełnienie warunków z ustawy o rachunkowości umowa ta będzie również dla celów bilansowych zakwalifikowana jako leasing operacyjny. Jak w takim przypadku ewidencjonować comiesięczne opłaty z tytułu czynszu leasingowego?
Jeżeli jednostka przyjęła do używania obce środki trwałe na mocy umowy, zgodnie z którą finansujący oddaje korzystającemu środki trwałe do odpłatnego używania lub również pobierania pożytków na czas oznaczony, środki te zalicza się do aktywów trwałych korzystającego, jeżeli umowa spełnia co najmniej jeden z siedmiu warunków określonych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. W praktyce często zdarza się, że umowa leasingu spełnia co najmniej jeden z warunków wymienionych w tym przepisie i w związku z tym dla celów bilansowych stanowi leasing finansowy. Przy czym dla celów podatkowych jest to leasing operacyjny. Przepisy ustaw o podatku dochodowym inaczej bowiem określają warunki kwalifikujące umowę leasingu.
Kwalifikacji leasingu dokonuje się na dzień rozpoczęcia leasingu. Jeżeli na ten dzień jednostka spełnia warunki, o których mowa w art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości (zostały one wymienione w pkt 2 dodatku), to może ona dokonywać kwalifikacji umów według zasad określonych w przepisach podatkowych i nie stosować przepisów art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości. Przy czym przyjęcie takiego uproszczenia powinno znaleźć odzwierciedlenie w przyjętych do stosowania zasadach (polityce) rachunkowości, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
W leasingu operacyjnym korzystający nie ujmuje przedmiotu leasingu w ewidencji środków trwałych i nie dokonuje jego amortyzacji. Wskazane jest natomiast, aby wartość przedmiotu leasingu określoną w umowie ujął w ewidencji pozabilansowej na koncie 09 "Środki trwałe w leasingu" (po stronie Wn tego konta zapisem jednostronnym). Opłaty bieżące z tytułu czynszu leasingowego księguje się na podstawie otrzymanych faktur bezpośrednio w koszty.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Ewidencja pozabilansowa |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|