Wycena materiałów według cen zakupu
Zajmujemy się przetwórstwem owoców i warzyw. Czy możemy skorzystać z uproszczenia przy wycenie materiałów zużywanych bezpośrednio do produkcji i ujmować je w cenie zakupu?
W myśl art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości, składniki rzeczowych aktywów obrotowych, w tym m.in. materiały, ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich nabycia lub powstania (w ciągu roku) według cen nabycia lub kosztów wytworzenia.
Ustawa o rachunkowości daje jednak możliwość stosowania uproszczonej wyceny materiałów, a mianowicie według cen zakupu, zamiast cen nabycia. Stanowi o tym art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Materiały zużywane do produkcji mogą być wyceniane w cenach zakupu tylko wtedy, gdy nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki. Ceną zakupu jest przy tym kwota należna sprzedawcy bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
Stosując wycenę materiałów w cenach zakupu, koszty zakupu - w tym m.in. koszty transportu, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia w drodze - odpisuje się bezpośrednio w koszty działalności operacyjnej.
Trzeba pamiętać, że w razie przyjmowania uproszczonych zasad wyceny aktywów jednostki powinny uwzględnić treść art. 8 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym, dokonując wyboru rozwiązań dopuszczonych ustawą i dostosowując je do potrzeb jednostki, należy zapewnić wyodrębnienie w rachunkowości wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, przy zachowaniu zasady ostrożności. Za istotne uznaje się te informacje, których pominięcie lub zniekształcenie spowodowałoby niewłaściwą ocenę lub błędną decyzję użytkownika sprawozdania finansowego.
Wyboru metody wyceny składników majątku obrotowego, spośród przewidzianych w ustawie o rachunkowości, dokonuje kierownik jednostki, dając temu wyraz w polityce rachunkowości (wymaganej przepisami art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Wybrana metoda powinna być dostosowana do wielkości i specyfiki działalności jednostki.
Jednostka powinna zatem sama dokonać oceny, czy przyjęcie rozwiązania polegającego na wycenie materiałów w cenach zakupu nie spowoduje zniekształcenia stanu jej aktywów lub wyniku finansowego. Jeżeli koszty zakupu stanowią nieznaczny odsetek w stosunku do wartości w cenach zakupu materiałów, a ich zapas na dzień bilansowy jest niewielki lub utrzymuje się z okresu na okres na zbliżonym poziomie, to wycena po cenach zakupu może być uznana za prawidłową.
Natomiast w sytuacji gdy koszty związane z nabyciem materiałów są tak znaczne, że będą w sposób istotny wpływać na wartość zapasów tych składników majątku i zarazem zniekształcać wynik finansowy, wycena tych materiałów powinna następować w cenach nabycia, tj. cenach zakupu powiększonych o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu (art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|