Rozszerzenie katalogu jednostek mogących stosować uproszczenia
Ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw rozszerzyła od 2016 r. (z możliwością przyjęcia tego rozwiązania już w 2015 r.) katalog jednostek mogących korzystać z uproszczenia przy kwalifikacji umów leasingu oraz polegające na nieustalaniu aktywów i nietworzeniu rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, a także niestosowaniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz. U. z 2001 r. nr 149, poz. 1674 ze zm.).
W myśl zmienionego ust. 6 w art. 3 ustawy o rachunkowości, jednostki które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
1) 17.000.000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
2) 34.000.000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
3) 50 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty
- mogą dokonywać kwalifikacji umów leasingu według zasad określonych w przepisach podatkowych i nie stosować przepisów art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości.
Uproszczenie dotyczące zasad kwalifikacji umów leasingu mogą również stosować jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast nie mogą z niego skorzystać jednostki określone w nowym art. 3 ust. 1e ustawy o rachunkowości, tj. jednostki sektora finansów publicznych oraz jednostki działające na tzw. rynku finansowym, do których można zaliczyć m.in.:
a) jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
b) jednostki zamierzające ubiegać się albo ubiegające się o zezwolenie na wykonywanie działalności na podstawie przepisów wymienionych w pkt a),
c) emitentów papierów wartościowych dopuszczonych, emitentów zamierzających ubiegać się lub ubiegających się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
d) emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu w alternatywnym systemie obrotu,
e) krajowe instytucje płatnicze,
f) instytucje pieniądza elektronicznego.
Analogicznie (według wcześniej opisanych progów) rozszerzono także katalog jednostek, które mogą stosować uproszczenia polegające na:
1) nieustalaniu aktywów i nietworzeniu rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego (nowy ust. 10 i 11 w art. 37 ustawy o rachunkowości); z tego uproszczenia nie mogą skorzystać jednostki określone w nowym art. 3 ust. 1e pkt 1-6 ustawy o rachunkowości,
2) niestosowaniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie instrumentów finansowych (nowy art. 28b ustawy o rachunkowości); z tego uproszczenia nie mogą skorzystać jednostki określone w nowym art. 3 ust. 1e pkt 1-6 ustawy o rachunkowości oraz jednostki mikro.
Należy przypomnieć, że dotychczas z uproszczeń tych mogły korzystać wyłącznie te jednostki, których roczne sprawozdania finansowe nie podlegały obligatoryjnemu badaniu przez biegłego rewidenta na podstawie art. 64 ustawy o rachunkowości. Po zmianach wskazane uproszczenia dotyczą znacznie szerszego katalogu jednostek, w tym np. spółek akcyjnych, których każde roczne sprawozdanie finansowe podlega obligatoryjnemu badaniu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|